ردکردن این

روش ریخته گری تزریقی چیست؟

در این مقاله قصد داریم از نوعی ریخته گری که در ساخت قطعات صنعتی به کرار استفاده می شود مطالبی را برای شما بازگو کنیم این نوع ریخته گری معروف به روش ریخته گری تزریقی یا دایکاست می باشد.

امروزه از این روش یعنی روش ریخته گری تزریقی برای ساخت بسیاری از قطعات صنعتی استفاده می شود. این نوع ریخته گری را به عنوان ریخته گری تحت شار نیز می شناسند که فلزات ذوب شده تحت فشار بالا به داخل قالب های صنعتی تزریق می شوند. به کمک این روش و فشاری که به فلزات مذاب آورده می شود تمام بخش های قالب از این فلزات مذاب پر شده و شکل قالب مورد نظر را می گیرنند.

ریخته گری تزریقی چیست و چگونه انجام می شود؟

روش کار در ریخته گری تزریقی یه همان دایکاست این می باشد که ابتدا فلزات را ذوب کرده و سپس فلز ذوب شده با فشار بالا به داخل قالب از قبل ساخته شده تزریق می شود. تزریق مواد مذاب بعد از بسیته شده کامل قالب صورت می گیرد که این تزریق به کمک فشار یا سیستم تزریق انجام می گیرد. در این روش هنگامی که پیستون مواد مذاب را به داخل قالب تزریق می کند هوایی که از قبل داخل قالب قرار داشته به کمک سوراخ هایی که بر  روی قالب قرار دارد از آن خارج می شود.

زمانی که از یک سیستم تزریق مانند پیستون برای قرار دادن مواد مذاب داخل قالب استفاده شود می توان مواد مذاب بیشتری را داخل قالب تزریق کرد و به این شکل می توان عمل سربار گیری که برای پر کردن تمام بخش ها و حفره های قالب استفاده می شود را به راحتی انجام داد تا فلز مذاب به سر تا سر نفوذ کرده و قطعه ی صاف و یک دستی طراحی شود. در مرحله پایانی قالبی که مواد مذاب را در آن ریخته ایم را سرد کرده و سپس قطعه سرد شده را از قالب جدا می کنیم. در پایان نیز قالبی را که سرد کرده ایم را مجدد روغن کاری کرده و داخل حفره های آن را تمیز می کنند تا برای تکرار عملیات ساخت قطعات آماده شود.

مزایای تولید قطعه با استفاده از روش دایکاست

  • به کمک این روش می توان بسیاری از اشکال پیچیده و بسیار خاص را به راحتی طراحی و تولید کرد.
  • در این روش به دلیل این که مواد مذاب به داخل قالب تزریق می شود می توان قطعاتی که ضخامت کمکی دارند را به راحتی طراحی و تولید کرد. عملا برای تولید قطعاتی با ضخامت کم می توان از این روش استفاده کرد .چه این ابزار، ابزارهایی پلاستیکی باشد و یا برای تولید ابزار فولادی و غیره می توان از این روش استفاده کرد.
  • یکی از موارد بسیار مهم استفاده از روش ریخته گری تزریقی آن است که قطعات تولید شده دارای سطح سافی می باشند و نیاز به عمل ماشین کاری و پرداخت بعد خارج کردن قطعه از قالب را ندارند.
  • استفاده از روش ریخته گری تزریقی به شدت مقرون به صرفه می باشد زیرا قاب های مورد استفاده در این روش قبل از آن که کارایی خود را از دست بدهند می توانند هزاران بار مورد استفاده قرار گیرند و از یک قالب بارهای بار برای ساخت قطعات صنعتی استفاده کرد.
  • بدلیل روش خاص این نوع ریخته گری می توان قطعات با ظرافت بالا را به راحتی تولید کرد این یکی از موارد مثبت استفاده از این نوع ریخته گری می باشد.
  • قطعات صنعتی که به کمک روش ریخته گری تزریقی تولید می شونند از مقاومت بالایی نسبت به قطعاتی که با روش هایی دیگر تولید می شوند دارند زیرا در این روش فلز مذابی که به داخل قالب تزریق می شود به واسته ی فشاری که به آن وارد می شود متراکم شده و به همین دلیل قطعات هوای کمتری در خود دارند و این موضوع باعث مقاومت بالای قطعات می شود.

ایرادات روش ریخته گری تزریقی عبارت‌اند از:

اکثر قطعات تولید شده در این روش ریخته گری تزریقی وزنی حدود ۵ کیلو گرم دارند و به ندرت قطعاتی را پیدا خواهید کرد که وزنی بالاتر از ۲۵ کیلو گرم داشته باشند. به طور کلی در استفاده از این روش برای ساخت قطعات صنعتی با محدودیت وزن روبرو هستید.

استفاده از روش ریخته گری تزریقی برای تولید قطعات در تعداد کم مقرون به صرفه نیست زیرا باید برای عمل ریخته گری در روش ریخته گری تزریقی ابتدا قالبی را طراحی کرد سپس عمل تزریق مواد مذاب صورت گیرد و ساخت قالب عملا هزینه بالایی دارد به همین دلیل استفاده از روش دایکاست زمانی مقرون به صرفه می باشد که قطعات تولیدی در تعداد بالایی ساخته شود.

یکی از معایب استفاده از روش دایکاست این می باشد که افراد در اتخاب فلزی که باید ذوب کنند با محدودیت بسیار زیادی روبرو می باشند عملا از فلزاتی می توان استفاده کرد که نقطه ذوب آنها در حد آلیاژ مس می باشد.

کاربرد روش ریخته گری تزریقی در چیست؟

استفاده از این روش عمدتا برای تولید قطعاتی به کار می رود که نیاز به تیراژ بالایی از آن ازارها باشد. به همین دلیل هم بیشترین استفاده از این روش در صنایعی مانند صنایع بسته بندی، تولید درهای فلزی بطری ها، تولید اسباب بازی، تولید قطعات مکانیکی و همچنین تولید قطعات ماشین ها و خودروها می باشد.

امروزه یکی از رایج ترین روش ها در دنیا استفاده از روش ریخته گری تزریقی می باشد که کاربرد بسیار بالایی هم دارد که برای تولید ابزارها و قطعات در مقیاس انبوه موذد استفاده می باشد.

امروزه در صنایع بزرگ برای تولید قطعات از این روش استفاده می شود یکی از این صنایع که بسیار از این روش استفاده می کند صنعت تولید فراورده های پلاستیکی می باشد. در در این صنایع از پلاستیک برای تولید ابزارها استفاده می شود این قطعات تولید شده بیشتر برای استفاده در لوازم خانگیريال تولید لوازم برقی، تولید لوازم خودرو ، قطعات پزشکی، ظروف پلاستیکی و همچنین در تولید ظروف حمل و نقل و نگه داری مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در باب تراشکاری و اصوا فرز کاری و کار بر روی سی ان سی اینجا کلیک کنید.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *