ردکردن این

فرز یا فرزکاری چیست؟

در این مقاله با شما در باب فرایند فرزکاری برروی قطعات صنعتی گفت و گو می کنیم و به شما دراین باب که ماشین فرزکاری به چند دسته تقسیم می شود صحبت می کنیم.

یکی از عملاتی که به صورت کاملا عمومی و رایج برای پرداخت نهایی و ماشین کاری که برروی قطعات فلزی صنعتی انجام می شود فرزکاری می باشد.

فرزکاری که با انگلیسی با نام milling از آن یاد می شود یکی از فرایند های بسیار رایج ماشین کاری قطعات صنعتی محصوب می شود که در آن قطعه بر روی ماشین فرزکار ثابت قرار داده می شود و سپس ابزارهایی که برای برش مورد استفاده قرار می گیرد در آن متحرک می باشند. یکی از شاخصه های تعریف فرایند فرزکاری این است که ابزار در این فرایند چند لبه می باشند وگر نه می توان تعریف فوق را بر مواردی مانند مته زنی و … نیز دلالت داد.

در دنیای تولید قطعات صنعتی دستگاه های بسیار زیادی مبنی بر فرایند فرزکاری ساخته شده اند که هر یک از آنها را به نوعی می توان به عنوان دستگاه یا ماشین فرز نامید که می توان از آنها به عنوان دستگاه هایی برای پیشانی تراشی، شیار تراشی، سوراخ زنی، برش قطعات، ایجاد چرخ دنده، ایجاد سطوح شیار دار و … نام برد و استفاده کرد.

ساختار و اجزای ماشین های فرز در تولیدات صنعتی

در تمام دستگاه های فرز و فرکاری یک محور با نام اسپیندل برای چرخواند وسایل و ابزارها وجود دارد که بر اسا آن ما دستگاه ها را به سه دسته تقسیم بندی می کنیم.

ماشین فرز افقی که محور دوران افقی دارد

ماشین فرز عمودی که محور دوران عمودی دارد

ماشین فرز اونیورسال که هر دو محور افقی و عمودی را با هم دارد

نکته: این را باید بدانید که ساختار دستگاه های فرز و فرزکاری تا حد بسیار زیادی شبه به یکدیگر هستند.

ستون و پایه  یا Column and Base در دستگاه فرزکاری

فرز یا فرزکاری چیست؟
فرز یا فرزکاری

از اصلی ترین بخش های این دستگاه ها ستون و پایه ها می باشند زیرا ما بقی دستگاه ها بر روی آنها سوار می شوند. این را بدانید که در تمام دستگاه ها فرز و فرزکاری ستون ها برروی پایه ها استوار می باشند و شامل قسمت های مختلفی از جمله محفظه ی روغن و پمپی برای روانکاری اسپیندل می باشد و همچنین محعظه خنک کننده که در بیشتر شال آب و صابون است در پایه دستگاه قرار داده می شود.

فرایند فرکاری در دستگاه های فرز حرارت بسیار زیادی تولید می کند که این امر به نوبه خود نرخ فرسایش این یک چنین دستگاه هایی را بسیار کم می کند که این امر یعنی فرسایش دستگاه به نوبه خود بر روی مواردی مانند کیفیت سطحی، راندمان ماشینکاری اثر مخرب و بدی می گذارد ولی محلول خنک کننده که از آب به همراه پودر صابون تشکیل شده است با کاهش اصطکاک باعث کاهش حرارت شده و به این شکل باعث افزایش راندمان و در نتیجه باعث افزایش کیفیت کار می شود.

زانویی ماشین یا Knee

این بخش، بخشی از دستگاه می باشد که میز اصلی و مجوعه های حامل دستگاه بر روی آن قرار می گیرد و از جنس چدن می باشد. اصولا زانویی دستگاه را به کمک شیار دم چیله ای روی ستون دستگاه قرار می دهند و به صورت دستی در راستاهای عرض یا ارتفاع جابجا می شوند البته برخی از دستگاه های فرزکاری قابلیت جابجایی خودکار و مکانیکی را نیز دارند.

میز گونیایی در ماشین فرزکاری و فرز

این میز در واقع میزی است که میز اصلی را برروی آن قرار می دهیم و قطعات کار را هم بر روی میز اصلی قرار می دهیم و هر دوی آنها بر روی زانویی دستگاه قرار می گیرند و فقط می توانند در راستای افقی جابجا شوند.

میز اصلی

این میزی است که قطعه کار برروی آن قرار می گیرد و کمک میز گونیایی و زانویی می تواند در تمام راستا ها حرکت کند . البته جابجایی این میز در دستگاه را می توان به صورت دستی یا مکانیکی انجام داد.

بر روی این میز شیارهای T مانندی قرار دارد که برای نصب و قرار دادن قطعه کار در دستگاه تعبیه شده است البته در این شیارها می توان گیره ها و متعلقات آنها را نیز قرار داد .

محور دورانی اصلی یا Spindle

این محور، محوری است که وظیفه تامین حرکت دورانی ابزارها را بر عهده دارد . این محور را به کمک یاتاقان بر روی ستون های اصلی دستگاه قرار می گیرد و این محور حرکت های دورانی که انجام می دهد را از جعبه دنده های ماشین فرز و فرزکاری می گیرد.

تغییر سرعت دوران محورهای اصلی به کمک اهرم هایی که وضیعت چرخ دنده ها را تعیین می کند امکان پذیر است .

انواع ماشین فرزکاری

از نظر اقتصادی و به صرفه بودن و همچنین محیط کاری که این دستگاه ها در آنها مورد استفاده قرار می گیرد ماشین های فرزکاری ره به دسته های مختلفی تقسیم می کنند.

دستگاه فرز افقی:

رایج ترین نوع دستگاه های فرکاری، دستگاه فرز افقی می باشد که برای اکثر کارها مورد استفاده قرار می گیرد. دلیل این که به چنین ماشینی نام فرز افقی داده شده است این است که میل فرز آن افقی یاطاقان بندی شده می باشد.

در این دستگاه ها برای آن که سر و صدای اضافه ایجاد نشود و تا حد امکان این دستگاه ها کم صدا شوند ابعاد میل فرز بزرگ انتخاب می شود. همچنین در این دستگاه ها برای آن که بتوان ابزارها را بصورت محکم و دقیق به این دستگاه ها متصل کرد سر میل فرز به صورت یک مخروط داحلی و خارجی می سازند.

در ماشین فرزکاری دستگاه اصلی که نیروی محرکه را ایجاد می کند همین نیرو را به میل فرز که حرکت دورانی ایجاد می کند می دهد و برای آن که تیغه ی فرز با سرعت مناسب عمل برش را انجام دهد عدد گردش برای ماشین متغیر است.

دستگاه فرز عمودی:

برای پیشانی تراشی اغلب از این دستگاه استفاده می شود در این ماشین میل فرز به صورت عمودی در قسمت فوقانی و پایینی بدنه یاطاقان بندی شده است و قسمت فوقانی آن توانایی گردش به دور محور را دارد به شکلی که این توانایی می تواند میله یاطاقان را در وضعیت مایل نیز قرار دهد. حرکت اصلی و بار در این ماشین نیز کاملاً مطابق با ماشین فرز افقی صورت می‌گیرد.

دستگاه فرز یونیورسال :

فرق اصلی که این ماشین فرزکاری با سایر ماشین ها دارد این می باشد که در این ماشین می توان  میز آن را به سمت راست و یا چپ حرکت داد. از اسن ماشین برای کارهایی مانند درآوردن شکافهای مارپیچ و نظایر آن ها استفاده می شود.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *