ردکردن این
  • خانه
  • مقاله
  • دستگاه سی ان سی ( CNC ) چیست؟| برش سی ان سی فلز

دستگاه سی ان سی ( CNC ) چیست؟| برش سی ان سی فلز

در این مقاله قصد داریم تا با شما در باب دستگاه سی ان سی ( CNC ) و برش سی ان سی فلز که می توان به کمک این دستگاه ها می توان انجام داد صحبت کنیم.

CNC سی ان سی مخفف کلمه computer numerical control می باشد که به معنی کنترل منطقی یک ماشین به واسطه پردازش کامپیوتری است.این دستگاه ها نوعی از ابزارهای صنعتی می باشد که به کمک آن می توان کارهای صنعتی و بزرگ را بر روی انواع آلیاژها انجام داد. این دستگاها دارا ی محورهایی می باشد که این محورها به این دستگاه این امکان را می دهد که در یک، دو یا سه بعد حرکت کند. در سی ان سی، عملا فرز سی ان سی cnc دارای سه محور و تراش سی ان سی cnc بعضا دارای دو محور می باشند و در حول آنها حرکت می کنند. این حرکت ها می توانند به شکل های مختلفی از جمله خط منحنی، بیضی، دایره ای و … باشند. در حقیقت هر منحنی که بتوان در فضای سه بعدی رسم کرد می توان با ترکیب محورهای این دستگاه ها طراحی و اجرا کرد.

در واقع ما به کمک محورای مختلف دستگاه سی ان سی می توان در فضای دو بعدی و یا سه بعدی هر منحنی که مایل می باشیم را ترسیم کنیم و برش سی ان سی فلز را به راحتی انجام دهیم ولی محورها از لحاظ حرکت دو بعد دارند که این دو بعد عبارت اند از :

  • محور خطی (linear axis)
  • محور دورانی ( rotary axis )

این نکته را باید بدانید که مکانیزم خطی در واقع مکانیزمی است که در یک راستا در محورهای سه گانه X Y Z حرکت می کند و منحنی را می توان رسم کرد ولی در مکانیزم سه بعدی در تمام جهات سه گانه می توان محورها را به حرکت درآورد وبرش سی ان سی فلز را انجام دهد.

"<yoastmark

از محوراهای که در این دستگاه ها مورد استفاده قرار امکانات حرکتی فراوانی میدهند به شکلی که در یک دریک محورهای دورانی وجود دارد که به آن این امکان را می دهد که حرکت دایره ای شکل داشته باشند .

نکته ای که باید در این بین برای برش سی ان سی فلز به آن بسیار دقت کنید این است که محورهای خطی را با حروف X Y Z نمایش می دهند و محورهای دورانی را با حروف A B C  در دستگاه های CNC نمایش می دهند.

این سیستم ها  را هم به عنوان سیستم nc نیز می شناسند زیرا اکثر توابع کنترلی در آنها توسط یک سری برنامه های نرم افزاری کنترل و هدایت می شود.

 انواع ماشین برش سی ان سی فلز

انواع دستگاه سی ان سی ( CNC ) که در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد را می توان به چند دسته تقسیم کرد که در زیر به نام تعدادی ار آنها اشاره می کنیم:

ماشین های فرز  عمودی VMC

ماشین های فرز  افقی HMC

ماشین های تراش LATHE

وایرکات

سنگ مغناطیس

برش ها ( لیزر ،پلاسما ، شعله و الکترون )

خم ،پانچ و گیوتین

جوشکاری

مزایا دستگاه سی ان سی ( CNC )

استفاده از یک چنین دستگاه هایی مزایای بی شماری دارد .

ما در این مقاله سعی بر آن داریم برخی از مزایای این وسایل و برش سی ان سی فلز که در صنعت ساخت قطعه مورد استفاده قرار می گیرد را برای شما بازگو کنیم.

می توان از دستگاه سی ان سی برای انجام کارهایمان به صورت دائمی استفاده کرد

و عملا هرگز دستگاه سی ان سی را از خاموش نکرد و زمانی می توان آنها را خاموش کرد که می خواهیم از این وسایل در جایی نگه داری کنیم .

این ماشین ها برخلاف ماشین های فرکاری و تیغه دار که نیاز به مهارت بالایی دارد نیاز به مهارت زیادی ندارد و افراد به راحتی می توانند برای برش سی ان سی فلز با آنها کار کنند.

به روز رسانی این دستگاه ها بسیار راحت می باشد

اگر این دستگاه ها دارای میز وکیوم باشند، در واقع مانع تکان خوردن و حرکت قطعه ای که بر روی آن کار انجام می شود می شوند که این موضوع به نوبه خود میزان دقت کار را برای برش سی ان سی فلز بسیار افزایش می دهد.

یادتان باشد که دستگاه سی ان سی که در برش چوب از آنها استفاده می شود صفحه کارشان از جنس MDF می باشد که مانع از ورود ذرات خاک اره به داخل پمپ می شوند ولی جنس دستگاه های بدون وکیوم اصولا از جنس آلومینیوم با روکش PVC می باشند.

بروز رسانی دستگاه سی ان سی ( CNC ) بسیار راحت بوده و می توان با بروز رسانی نرم افزارها و یا سخت افزارهای تشکیل دهنده این دستکاه آن را بروز رسانی کرد و دیگر نیاز نیست که دستگاهی جدید خریداری شود.

در واقع آموزش استفاده از این دستگاه ها همان آموزش نحویه استفاده از نرم افزارهای دستگاه سی ان سی ( CNC ) می باشد که این موضوع به خودی خود کار با دستگاه بسیار راحت کرده است.

این دستگاه ها نسبت به ماشینالات قدیم و سنتی سرعت عمل بسیار بالاتری دارند و این یک مزیت بسیار بالا برای این دستگاه ها به حساب می آید.

خطای انسانی در این قبیل دستگاه ها برای برش سی ان سی فلز بسیار کم می باشد. بخاطر استفاده از نرم ازارهای کامپیوتری این قبیل دستگاه ها از دقت بسیار بالایی برخوردار می باشند و همین موضوع باعث یکنواختی و دقت در برش های آنها شده است.

از توانایی های دیگر این دستگاه ها می توان به قدرت و دقت براده برداری آنها به صورت یکنواخت می باشد.

بخاطر راحتی در استفاده از نرم افزارهایی که این دستگاه ها دارند باعث شده است خطر استفاده از این دستگاه ها برای اپراتورها بسیار کم شود.

راحتی و سرعت بالای استفاده از این دستگاه ها برای برش سی ان سی فلز باعث شده تا هزینه درست کردن ابزارها بسیار کم شود و به همین دلیل هم تولید قطعات و ازارها به کمک دستگاه سی ان سی ( CNC ) بسیار اقتصادی می باشد.

تعمیرات این دستگاه بسیار راحت می باشد زیرا مشکلات و خطاهایی که در این قبیل دستگاه هایی که بوسیله ی کامپیوتر کنترل می شوند، بوجود می آید بر روی صفحه مانیتور کامپیوتر نمایش داده می شود همین موضوع عیب یابی را بسیار راحت تر و سریعتر می کند.

از امکانات این دستگاه می توان انجام تسب قبل از انجام برنامه کاری و ساخت قطعات می باشد که همین موضوع باعث می شود که عیب های محصول قبل از تولید نهایی پیدا شود و بتوان اشکال زدایی انجام داد تا برش سی ان سی فلز بهتری انجام شود.

 

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *