ردکردن این

فولاد ضد زنگ از چه ساخته شده اند؟

در این مقاله قصد داریم تا با شما در باب نوعی از فولادها صحب کنیم که به آنها فولاد ضد زنگ یا استنلس استیل گفته می شود که کاربرد فراوادی در صنایع مختلف دارند.

استنلس استیل نوعی از فولاد ضد زنگ می باشد که در صنعت قطعه سازی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع فولادهای ضد زنگ به فولادهایی گفته می شود که در آنها از عناصر دیگر به مقدار بالا گفته می شود که این عناصر  مقاومت بالایی در برابر خوردگی در اتمسفر عادی دارند و همچنین  توانایی تحمل دمای بالا را نیز دارند. اصولا فولادهای ضد زنگ معمولی حاوی اهن و کربن و در کمترین حالت ممکنه ۱۱ درصد کرم می باشد که این موضوع عامل اصلی مقاومت در برابر خوردگی این فلزات می باشد.

بگذارید در ابتدای کار در باب تاریخچه این گونه فولاد ها به هم کمی صحبت کنیم:

در سال ۱۸۲۱ مهندس فرانسوی به نام پیر بارتیه در آزمایشی مشاهده کرد ک با افزایش میزان مشخصی از عنصر کروم به آهن می توان میزان سختی، سفتی و میزان خوردگی فولاد را افزایش داد. ای گونه شد که فولاد های ضد زنگ ساخنه شدند که مقاومت بالایی در برابر خوردگی و دما دارند.

به دلیل سختی بالای این گونه فولادها و همچنین مقاومت بالای آنها در برابر دمای بلا از این فولاد ها در صنایع حتی فولاد سازی، ساخت هواپیما مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع فولاد ضد زنگ

فلز های ضد زنگ
فلز های ضد زنگ

 

بیشترین نوع فولادهای ضد زنگ کورد استفاده در صنایع آنهای می باشد که آنهایی می باشند که میزان کرم پایینی در آنها مورد استفاده قرار گرفته است و حفظ ظاهر در آنها در اولویت نمی باشند و شرایط سخت محیطی وجود ندارد مانند ۱٫۴۰۱۶ می باشد. یادتان باشد در این گونه فولادها اضافه کردن میزان تیتانیوم و نیوبیوم خاصیت ج.ش پذیری را به میزان بسیار زیادی افزایش می دهد.

 

 

فولاد ضد زنگ به انواع مختلفی تقسیم می شوند:

  1. استنلس نگیر یا غیر مغناطیسی: این نوع فولاد از آلیاژ آهن به همراه کرم و نیکل و کربن تشکیل شده است که اگر عملا کربن مورد استفاده در این مورد در این مورد کمتر از ۰٫۱% باشد . و این ترکیب ها مصرف بیش از ۶۵% مصرف جهان را به خود اختصاص داده اند
  2. استنلس بگیر یا مغناطیسی: این لز تشکیل شده از آلیاژ آهن به همراه کربن می باشد که کربن مورد استفاده در آن هکتر از ۰٫۱% می باشد و خاصیت آهن ربایی دارد.
  3. استنلس مارتنزیت: این فلز تشکیل شده از آلیاژ آهن و مروم می باشد که کربن مورد استفاده در آن بالاتر از ۰٫۱% می باشد و خاصیت آهن ربایی به همراه سختی بالا را با هم دارد.
  4. استیل دوپلکس (Super Duplex stainless steel): این فلز از آلیاژ آهن _ کروم  به همراه نیکل، ترکیب شده با استیل های مغناطیسی می باشد و خاصیت آهن ربایی دارد.

نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که قابلیت ماشین کاری استنلس استیل ها یا همان فلزهای ضد زنگ با توجه به آلیلژهایی که در آنها مورد استفاده می باشد متفاوت است .عملا استفاده از این مواد در آلیاژها خواص آلیاژها مانند میزان سختی، تحمل درجه حرارت بالا، مقاومت در برابر خوردگی و … را تغییر می دهد.

بر اساس نوع ماشینکاری بر روی استنلس استیل، متریال به سه گروه تقسیم بندی می شود.

·         فریک/مارتنزیتی

·         آستنتیک

·         دوگانه (آستنتیک/فریک)

از انواع مختلف فولاد ضد زنگ م یتوان به ۴ مورد زیر اشاره کرد:

۱- فولاد فریتی: عناصر اصلی که این نوع فولاد از آنها بوجود آمده کروم و مقادیر بسیار کمی کربن می باشد که معمولا میزان درصد استفاده کربن کمتر از ۰٫۱ درصد می باشد. وجه تشابه این فولاد با فولادهای کم آلیاژ و کربنی در نوع و شکل زیرساختار های ریزی می باشد که آلایژ از آنها بوجود آمده است می باشد.

۲- فولاد آستنیتی: این فولاد مرسوم ترین نوع فولاد ضد زنگی می باشد که در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. مواد اصلی که این فولاد را بوجود می آورند موادی مانند نیکل، منگنز، و نیتروژن می باشد. استفاده از این مواد مقاومت نسبی در برابر دما و حرارت بالا به این فولاد می دهد. اگر بخواهیم مقاومت این نوع فلز در برابر خوردگی را افزایش دهیم بهتر است از موادی مانند کروم، مولیبدن، و نیتروژن در ساخت این نوع فلز ضد زنگ استفاده کنیم.

۳- فولاد مارتیزیتی: این نوع فولاد هم مانند فولاد فریتی بر پایه کروم تشکیل و ساخته شده است با ایت تفاوت که حدود ۱% در آن کربن نیز استفاده می شود. این میزان کربن استفاده شده در این نوع فولاد ضد زنگ به این نوع فولاد خواصی مانند خواص فولاد کم آلیاژ و فولاد کربنب را می هد که مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند. از نوع فولاد در جاهایی مورد استفاده می باشد نیاز به استحکام بالا و مقاومت در برابر خوردگی در حد متوسط مب اشد مورد استفاده قرار می گیرد. جاهی دیگر که از انوع کواد استفاده می شود در ساخت وطراحی های با طول بسیار زیاد می باشد. از ویژگی های دیگر این نوع می توان به خاصیت مغناطیسی بودن و قابلیت جوشکاری کم آنها اشاره کرد.

۴- فولاد دوگانه: عناصر مورد استفاده در این نوع ماده زیرساختارهای فریتی و آستنیتی می باشد که به نصبت ۵۰% از هر کدام ساخته می شود. استفاده از این نوع زیر ساختارها به این ماده استحکام بالاتری نسبت به فولادهایی که کاملا فریتنی و یا آستینیتی می باشند از خود نشان می دهند. از دیگر ویژگی این مواد می توان به مقاومن بالایی آنها در برابر ترک خوردگی و همچنین خوردگی و زنگ زدن اشاره کرد.در مقایسه این نوع فولاد ضد زنگ با همتای آنها یعنی فولاد آستنیتی باید به این نکته اشاره کرد که مقاومت بسیار بالا و استحکام بسیار بیشتری نسبت به فولاد آستنیتی این مواد از خود نشان می دهند. از این نوع آلیاژهای ضد زنگ می توان در ساخت قطعه و فرزکاری استفاده کرد ولی برای انجام این کار انتخاب منبعی که گرما را بوجود می آورد و همچنین مواد اولیه مانند سیم جوش بسیار دقت کرد. فولادهای سوپردوگانه قابلیت شکل پذیری متوسط داشته و همچنین مغناطیسی می‌باشد.

پیشنهاد می کنیم مقاله های مربوط CNC  را مطالعه کنید

تهیه شده توسط گروه صنعتی معجزه صنعت

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *