ردکردن این

نکات تراشکاری فولاد چیست؟

در این مقاله قصد داریم تا برای شما در باب نکات تراشکاری فولاد صحبت کنیم زیرا تراشکاری این آلیاژ پر استفاده ریزکاری های بسیار زیادی دارد که باید با آنها توجه کرد.

در ابتدا بگذارید کمی در مورد تارخچه فولاد و کشف شدن آهن با هم صحبت کنیم.

تاریخچه کشف فولاد:

دانشمندان به کمک آسای که از گذشتگان بدست آوردند متوجه شدند اولین آهن های شکل توسط بشر از شهاب سنگ ها بوده است. این که انسانها به علم ذوب کردن آهن و ساخت فولاد پی بردند به دوره قبل از میلاد مسیح بر می گردد. آثاری که توسط دانشمندان گشف شده در هند به  ۱۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بر میگرد همچنین آثاری در آنتالیا- قفقاز کشف شده که قدمت آنها به بیش از ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد.

مختصری در مورد آهن بدانید:

تراشکاری فولاد
تراشکاری فولاد

در شیمی آهن را با نماد شیمیایی Fe نشان می دهند که در دسته فلزات قرار دارد و نکته جالب در مورد این صنعت این است بیشترین عنصری که در زمین از آن تشکیل شده است همین عنصر می باشد. این عنصر سازنده هسته درونی و بیرونی زمین و بیشتر عنصر استفاده شده در پوشته زمین می باشد. رنگ این عنصر که برای ساخت قطعات فلزی بسیار نیاز می باشد بیشتر به رنگ نقره ای و کمی خاکستری می باشد و ظاهری صاف و براق می باشد.

از ترکیب آهن با اکسیژن ماده جدیدی به دست می آید که به آن اکسید آهن گفته می شود و به رنگ قرمز یا قهوه ای دیده می شود البته نام دیگر اکسید آهن زنگ آهن هم است که یک بلای خانمان سوز برای قطعات فولادی است.

 

خوب بریم سر اصل قضیه نکات تراشکاری فولاد

در اصطلاح به واژه فولاد، پولاد نیز گفته می شود و عملا این اصطلاح را برای آلیاژهای آهن که بین ۰٫۰۰۲ درصد تا ۲٫۱ درصد وزن خود از کربن ساخته شده اند گفته می شود. ما می توانی با کنترل مواردی مانند درصد کربن ، عناصری که در ساخت فولاد مورد استفاده قرار می گیرد و مقدار حرارتی که به این آلیاژ داده می شود خواص فولاد را کنترل کرد.

برای ساخت فولاد دو روش عمده وجود دارد

  1. در روش اول از آهن های اسفنجی به کمک کوزه های قوس الکتریکی استفاده می شود تا به کمک آنها آهن اسفنجی ذوب شده و سپس آلیاژ ساخته می شود.
  2. در روش دوم از آهن خام به همراه سوزاندن کربن در کوره آلیاژ ولاد ساخته می شود. در این فرایند میزان کرن موجود در آهن از ۵٫۳ تا ۶ به  و حتی ۱٫۵ درصئ وزنی آهن کاهش پیدا می کند، سپس عناصر دیگر به آرامی اضافه می شود تا ترکیب مورد نظر ساخته شود.

نکات تراشکاری فولاد که باید به آن بسیار دقت کنید این است که استحکام فولاد ساخته شده با میزان کربن موجود در آن بسیار رابطه مستقیم دارد. به شکلی که هرچه میزان کربن بیشتر باشد استحکام فولاد نیز بیشتر می شود. ولی این افزایش استحکام با کاهش جوش پذیری و افزایش احتمال شکست ترد بسیار همراه است.

استحکام فولادهای فریتی (فرومغناطیس) رابطه معکوسی با شکل‌پذیری دارد. تلفیق استحکام و شکل‌پذیری با پایدارسازی فاز آستنیت (پارامغناطیس) در فولادهای مدرن چند فازی قابل بهبود است.

نکات تراشکاری فولاد که باید بدانید که قابلیت ماشین کاری فولاد ساخته شده به موارد مختلفی بستگی دارد ازجمله آلیاژهای دیگری که در فولاد مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین عملیات حرارت دهی و پروسه های ساخت مانند فورج، دتیکست و … بسیار بستگی دارد.

فولاد ها می توانند به گروه غیرآلیاژی، آلیاِژی پایین، آلیاژی بالا تقسیم شوند که تمام آنها بر نوع ماشینکاری آنها تاثیر می گذارد.

نکات تراشکاری فولاد که در آن آهن مورد استفاده قرار می گیرد

فولاد غیرآلیاژی

این نوع فولاد از کربن تشکیل شده است ولی میزان کربن به کار رفته در آن حدود ۰٫۵۵% می باشد. اگر میزان کربن استفاده شده در فولاد کمتر از ۰٫۲۵% باشد در اصطلاح به آن کربن پایین گفته می شود و کربن پایین نیاز به توجه بسیار خاصی دارد زیرا برش و براده برداری آن سخت بوده و در هنگام برش لبه های تیز و انباشته ای ایجاد می کند.

از نکات تراشکاری فولاد که برای کار بر روی این گونه فولاد ها و رسیدن به حداکثر توانایی برش و براده برداری بهتر به آن توجه کنید استفاده از اینسرت های وایبر استفاده شود . این سرت هایی که برای فولاد با کربن پایین بهینه شده اند و بهتر است تا از آنها استفاده کنیم اینسرت های گروه -LC و -WL می باشد.

از نکات تراشکاری فولاد که برای برش این گونه فولادها باید به آن دقت کنید این می باشد که اسفاده از سرعت بالا در هنگام براده برداری و برش مانع از ایجاد لبه های انباشته می شود البته انجام این نکته برروی سطح کیفیت کار تاثیر منفی می گذارد. لبه برشی تیز از ایجاد لبه انباشته و دفرمگی جلوگیری می کند. گرید هایی که می توانید در این گونه موارد مورد استفاده قرار دهید گرید GC4215  و  GC1515 می باشد.

نکات تراشکاری فولاد با آلیاژ پایین

مواردی که میزان ماشینکاری فولادهای با آلیاژ پایین را مشخص می کنند مواردی مانند مقدار آلیاژ مورد استفاده و نحویه حرارت دهی  این آلیاژها بر می گردد. در این گروه برای براده برداری و انجام عملیات تراشکاری بهترین مکانیزمی که می توان مورد استفاده قرار داد مکانیزم سایش جانبی می باشد. ابته می توان از تغییر شکل پلاستیک هم به عنوان مکانیزم معمولی نیز استفاده کرد زیرا مواد و متریال های سختی که در این گونه فولاد مورد استفاده قرار گرفته است حرارت بیشتری از خود در هنگام برش ایجاد می کنند که همین موضوع باعث بوجود آمدن حالت پلاستیک می شود.

اگر از فولاد با آلیاژ پایین در شرایط سخت استفاده می کنید اولین کاری که برای کار برروی این نوع فولادها باید انجام داد استفاده از گریدهای مخصوص فولاد می باشد و پس از  اینسرت های سری -PM، -PM، PF می باشد

 فولاد آلیاژی بالا

این نوع فولاد ها شامل کربن با مقداری حدود ۵% می باشد . این نوع فولاد که آلیاژ بالا در آن استفاده می شود شامل مواد و متریال سخت و نرم می باشد. در این نوع فولادها با افزایش میزان آلیاژ و مواد سخت قابلیت ماشینکاری و برش بر روی این مواد بسیار کاهش می یابد.

 

پیشنهاد می کنیم مقاله های مربوط ساخت قطعه و CNC و همچنین مقاله مربوطه به فرزکاری را مطالعه کنید.

تهیه شده توسط شرکت صنعتی معجزه صنعت

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *