ردکردن این

انواع ماشین سنگ زنی و کاربرد آن ها

در این مقاله به بررسی عملیات صنعتی می پردازیم ، انواع ماشین های سنگ زنی را معرفی می کنیم و اهمیت وجود و کاربردشان را در ساخت قطعات صنعتی توضیح خواهیم داد :

سنگ زنی چیست؟

عملیات سنگ زنی مانند عملیات های فرزکاری ، سوراخ کاری و تراش کاری یک عملیات براده برداری است که در اصل به منظور صیقلی کردن قطعات استفاده می شود.

ماشین سنگ زنی چیست؟

دستگاه سنگ زنی به وسیله دیسک یا صفحه ساینده خود که یک سنباده دوار است عملیات تراشیدن و براده برداری فلزات را انجام می دهد و موجب صیقلی شدن سطح قطعه می شود.

برخلاف بقیه ی روش های براده برداری در روش سنگ زنی به جای یک یا چند لبه برنده ، براده برداری توسط هزاران لبه برنده با حالت ساییده شدن انجام می شود.

جنس دیسک یا صفحه سنگ های ماشین های سنگ زنی در انواع اندازه ، جنس و دانه بندی هستند مثلا جنس دندانه ها می تواند از انواع سنگ ، الماس یا سایر مواد معدنی باشد.

انواع ماشین های سنگ زنی می توانند در خشن کاری ، ظریف کاری و اتمام عملیات ها بر روی ابزار و تجهیزات متفاوت مورد استفاده قرار بگیرند.

 

انواع ماشین های سنگ زنی:

  1. نوع اول این ماشین ها ، ماشین سنگ تخت با محور افقی است.
  2. نوع دوم این ماشین ها ، ماشین سنگ تخت با محور عمودی است.

ماشین سنگ تخت با محور افقی :

محور این ماشین ها به صورت افقی یاتاقان بندی شده است. ماشین های تخت با محور افقی دارای میز مستطیل یا گردان هستند. که عملیات با این ماشین به وسیله محیط سنگ انجام می شود.

 

ماشین سنگ تخت با محور عمودی:

برعکس ماشین سنگ تخت افقی ، ماشین سنگ تخت عمودی دارای اسپیندل عمودی هستند ولی مثل ماشین تخت افقی دارای میز گردان است. سنگ سنباده ای که بر روی اسپیندل عمودی نصب می شود نوع ۲۴ آن است. برای عملیات براده برداری ، اسپیندل به طرف پایین حرکت می شود ، سپس قطعاتی که  از قبل روی میز گردان و مغناطیسی  نصب شده اند کامل به میز می چسبند و در ادامه عملیات براده برداری شروع می شود.

کاربرد این ماشین ها بیشتر در سنگ زنی تولیدی است اما فراموش نشود که دقت ماشین با محوریت عمودی نسبت به انواع ماشین سنگ زنی دقت کمتری دارد.

ماشین سنگ تخت با اسپیندل عمودی و میز رفت و برگشتی:

در این نوع ماشین نیز اسپیندل به صورت عمودی است اما میز به جای گردان بودن به صورت رفت و برگشتی است.

از این نوع ماشین در تولیدی ها با سنگ زنی های سنگین استفاده می شود. سطح قطعه هایی که با این ماشین ها براده برداری می شوند معمولا پرداخت خوبی ندارند زیرا سطح قاعده سنگ براده برداری را انجام می دهد.

سطح تماس سنگ و قطعه کار میز در این ماشین باعث می شود که سرعت و توان براده برداری این ماشین ها نسبت به انواع ماشین های سنگ زنی دیگر بیشتر و بالا تر باشد.

راه اندازی انواع ماشین سنگ زنی :

از آن جایی که انواع ماشین های سنگ زنی از سیستم های مکانیکی و الکترونیکی استفاده می شود، این ماشین ها دارای تنظیم و کنترل پیچیده است.

در ادامه به بررسی بعضی از قطعات این ماشین ها می پردازیم:

درایو :

از آن جایی که درایو وظیفه  مقاومت بهینه در برابر فشارهای مختلف را دارد در نتیجه وجود این قطعه در ماشین ها الزامی است.

روش عملکرد درایو به این گونه است که برای مقاوت در برابر فشاری که از هر بار چرخش ابزار و سرعت چرخ سنگ زنی ثابت که باعث سرعت بالای برش ثابت به وجود می آید ، درایو گشتاور را به صورت مداوم در دسترس قرار می دهد. مخصوصا موقعی که ماشین با قطعه کار تماس پیدا می کند.

عملیات بالا اغلب توسط موتورهای برقی ، درایو های هیدرولیک یا پنوماتیک انجام می شود.

توجه داشته باشید که اگر به درایو فشار زیادی وارد می شود ، تاثیر مستقیم روی دقت ماشین کاری دارد.

دیسک دوار :

دیسک دوار همان طور که از اسمش مشخص است ابزار چرخشی متقارن هستندکه عملیات براده برداری توسط زبری ساینده آن ها انجام می شود.بدین صورت که وقتی دیسک ها با قطعه برخورد می کند ، مواد برش داده و از قطعه جدا می شوند.

انتخاب دیسک دوار متناسب با هر کار یکی از مهمترین موضوعاتی است که هر تولید کننده باید آن را در نظر بگیرد.

سیستم کنترل ماشین:

کنترل همه ی تمام مراحل و فرآیند های ماشین کاری به وسیله ی کامپیوتر انجام می شود.

که به دو صورت کنترل مستقل تقسیم می شود :

  1. کنترل عددی کامپوتری
  2. کنترل منطق قابل برنامه ریزی

نازل روان کننده مایع خنک کننده :

گرمای زیادی که حین عملیات سنگ زنی تولید می شود امکان آسیب زدن به قسمتی از کار را دارد و اصطلاحا باعث سوختن سنگ می شود. برای جلوگیری از این اتفاق از نازل های روان کننده مایع خنک کننده استفاده می شود.

مایع خنک کننده توسط این نازل به مخزن مرکزی در دستگاه هدایت می شود.

سوختن سنگ :

وقتی انرژی بیش از حد فرآیند به شکل گرما به بخشی از کار وارد شود باعث آسیب به کار می شود که اصطلاحا به آن (( سوختن سنگ )) می گویند.

گاهی سوختن سنگ باعث تغییر رنگ روی سطح کار می شود . به همین خاطر استفاده از مایع خنک کننده بسیار حائز اهمیت می شود.

ابزار اصلاح هندسه دیسک:

معمولا در فرآیند براده برداری دیسک های ماشین ها با صفحات مغناطیسی در معرض ساییدگی هستند در نتیجه هندسه ی آن ها باید بدون تعویض چرخ آسیاب اصلاح شوند.که به این عمل اصلاح یا بازیابی چاق کردن می گویند.

برای چاق کردن دیسک ها ابزار بسیار متفاوتی وجود دارد که به خاطر سختی و استحکام بیشتری که دارند می توانند مواد را از دیسک جدا کنند تا خصوصیات برش مد نظر تولید کننده ترمیم پیدا کنند.

سنگ زنی محوری (Cylindrical grinder):

در صنعت این روز ها دو نوع سنگ زنی وجود دارد که عبارت اند از:

  1. External Grinding / سنگ زنی خارجی
  2. Internal Grinding / سنگ زنی داخلی

در این مقاله در مورد عملیات سنگ زنی و انواع ماشین های آن صحبت کردیم .سپس به بررسی انواع ماشین ها و کاربردهای آن ها پرداختیم.

لازم به ذکر است که انتخاب ماشین سنگ مناسب با قطعه صنعتی مورد نظر شما به شما این امکان را می دهد که علاوه بر صرفه جویی در هزینه به کیفیت خوب محصول مدنظرتان برسید.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقالات مربوط به ساخت قطعه و cnc  و همچنین مقالات مربوط یه فرزکاری را مطالعه بفرمایید.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *