ردکردن این

بررسی انواع دستگاه گرانول ساز

در این مقاله به بررسی انواع دستگاه گرانول ساز می پردازیم و کاربردهای آن ها را نیز بررسی می میکنیم. سپی مزایا و معایب هر کدام از آن ها را نیز بررسی خواهیم کرد. پس برای دریافت اطلاعات در مورد دستگاه گرانول ساز تا پایان مقاله با ما همراه باشید:

گرانول چیست؟

به دلیل تولید بسیار زیاد ضایعات در سطح کشور، بسیار ضروری و مهم است که ضایعات بازیافت شده و برای استفاده مجدد از آن ها استفاده بشوند.

نمی توان گرانول پلاستیک را نوع خاصی از پلیمر بدانیم.در واقع گرانول پلاستیک متشکل از ضایعات پلاستیک و پلیمر است. برای استفاده از پرانول در مرحله اول باید آن را ذوب کرده و سپس در مرحله بعد آن را شکل داد. در این صورت است که می توان از آن قطعات جدیدی به دست آورد.

برای تولید کردن گرانول ، در مرحله اول ضایعات پلیمر در دستگاه بازیافت پلاستیک ریخته می شود. در دستگاه های بازیافت پلاستیک قسمتی وجود دارد که به آن اکسترودر می گویند. اکسترودر مثل چرخ گوشت عمل می کند . ضمن اینکه پلاستیک های وارد شده داخل دستگاه را نیز ذوب می کند. با استفاده از یک کاتر که در سر این قطعه وجود دارد ، پلاستیک های ذوب شده برش زده می شوند و به به قطعات ریزی تبدیل می شوند. این قطعات ریز تولید شده گرانول پلاستیکی هستند.

انواع دستگاه گرانول ساز:

استفاده از مواد اولیه تولید فطعات پلاستیکی دارای اشکال و انواع مختلفی است. که یکی از انواع آن استفاده از اشکال گرانول است. گرانول ها دار واقع دانه های ریز پلیمری هستند که به منظور ساخت قطعات پلاستیکی استفاده می شوند. گرانول جزء رایج ترین مواد اولیه محسوب می شوند.

تبدیل این مواد اولیه به قطعات پلاستیکی به وسیله انواع مختلف دستگاه ها انجام می شوند. البته شیوه تبدیل مواد اولیه به قطعات پلاستکی در هر یک از این دستگاه ها متفاوت است.

بعضی از این دستگاه ها مختص به تولید گرانول های ترموپلاستیک هستند. استفاده از این دستگاه ها باعث می شود که تولیدکنندگان کمترین هزینه و همچنین کمترین دور ریز مواد اولیه ، تولید انبوه قطعات مورد نظرشان را داشته باشند.

دستگاه هایی که مختص به تولید گرانول های ترموپلاستیک هستند با نام های دستگاه گرانول ساز یا اکسترودر معروف هستند.

این دستگاه ها به دلیل حذف هزینه های اضافی پروسه تولید علاوه بر سرعت بخشیدن به آن ، باعث می شوند تا این فرآیند برای تولید کننده بسیار سودآور باشد.

در ادامه به بررسی بیشتر این دستگاه ها می پردازیم و با مقایسه کردن مزیت ها و معایب هر کدام از دستگاه ها به شما کمک می کنیم تا بهترین دستگاه برای کسب و کارتان را انتخاب کنید.

دستگاه گرانول ساز چه کاربردهایی دارد؟

اگر بخواهیم تعریف ساده ای از دستگاه گرانول ساز داشته باشیم می توانیم دستگاه را اینگونه تعریف کنیم.
دستگاه اکسترودر یا دستگاه گرانول ساز دستگاهی است که بیشترین کاربرد را در بازیافت مواد پلاستیکی دارند.این دستگاه ها مواد پلاستیکی گوناگون را دریافت می کنند سپس آن ها را به اشکال و اندازه های متفاوت تبدیل می کنند.
استفاده از این دستگاه ها آن چنان پیچیده نیست. با کمی دقت متوجه شباهت های دستگاه اکسترودر و دستگاه تزریق خواهید شد. این دستگاه مانند دستگاه تزریق متشکل از بشکه و سیلندر است.
تولید کننده می تواند با ضافه کردن موارد زیر به اشکال مختلف دست پیدا کنند:
 • میله فلزی
 • پلاستیک
 • لاستیک
 • پودر خشک
 • غذا

استفاده از این دستگاه ها به این صورت است که مواد اولیه وارد دستگاه می شود. ( مواد اولیه معمولا به شکل دانه دانه که اصطلاحا به ان گرانول گفته می شود هستند.)

دستگاه گرانول مواد اولیه وارد شده را در مرحله اول ذوب می کنند. بعد از ذوب شدن مواد اولیه ماده مذاب توسط مجراهای کوچک داخل دستگاه به قالب های مخصوص خود می روند. سپس در آن جا با شرد شدن شکل قالب را به خود گرفته و به شکل آن در می آیند.

بعد از شکل گرفتن مواد مذاب قطعه یا وسیله شما آماده است.

انواع دستگاه گرانول ساز عبارت اند از :

همانطور که در بالا به آن اشاره شد ، دستگاه های گرانول ساز در انواع گوناگونی وجود دارند. این دستگاه ها طبق موادی که در آن ها استفاده می شود و همجنین طراحی دستگاه ها به انواع مختلف تقسیم می شوند. مثلا اگر معیار تقسیم دستگاه ها برای ما طراحی آن باشد ؛ دستگاه های گرانول به دو دسته تک پیچ و دو پیچ تقسیم می شوند.

از دستگاه تک پیچ آن آن برای پمپاژ کردن حجم بالایی از مواد استفاده می شود

از دستگاه دو پیچ نیز برای هم زدن و ترکیب کردن مواد استفاده می شود.

این دستگاه ها عبارت اند از :

 • دستگاه تولید لوله HDPE
 • دستگاه تولید ورقه های پلاستیکی
 • دستگاه Film Blowing
 • دستگاه  Raffia Tape Stretching
 • دستگاه Pet Box Stretching

در ادامه هر کدام از این دستگاه ها را ببرسی خواهیم کرد. تا پایان مقاله با ما همراه باشید:

دستگاه تولید لوله HDPE

همانطور که از اسم این دستگاه مشخص است ، این دستگاه برای تولید لوله از جنس HDPE استفاده می شود. گرانول های این دستگاه گرانول های پلی اتیلن با چگالی های بالا هستند.

از لوله تولید شده توسط این دستگاه در موارد زیر استفاده می کنند:

 • استفاده در لوله کشی های کشاورزی
 • استفاده در لوله کشی های آب
 • استفاده در لوله کشی های گاز
 • استفاده در سیستم های آتش نشانی

این دستگاه بعد از تبدیل گرانول های تحویل گرفته شده به مواد مذاب ، مواد مذاب را در قالب هایی که به شکل لوله هستند خنک میکند.

برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می شود مقالات مربوط به ساخت قطعه و cnc و همچنین مقالات مربوط یه فرزکاری را مطالعه بفرمایید. امیدواریم مطالب این مقالات برای فعالیتتان مفید باشد.

دستگاه تولید ورقه های پلاستیکی

این دستگاه ورقه هایی را تولید می کند که نسبت به نوع پلیمری که در فرآیند تولید ورقه استفاده شده در صنعت های متنوع کاربردهای متفاوت دارد. این دستگاه برای تولید ورقه ها از پلاستیک خام استفاده می کند.

دستگاه Film Blowing

نحوه کار این دستگاه به این صورت است که ایتدا گرانول های پلی اتیلن به غشای پلاستیکی تبدیل می شوند. غشای پلاستیکی که در این دستگاه استفاده می شود می تواند در موارد زیر به عنوان روکش های پلاستیکی و همچنین غشاهای مصرفی استفاده بشود:

 • بسته بندی های کشاورزی
 • بسته بندی های صنعتی

دستگاه  Raffia Tape Stretching

ساختن گرانول اختصاصس به منظور تولید کردن اجزا بسته بندی ، وظیفه اصلی دستگاه Raffia Tape Stretching است. در واقع این دستگاه با استفاده از گرانول های پلاستیکی های دریافتی آن ها را به بسته بندی های مختلف برای موارد زیر تبدیل می کند:

 • بسته بندی برای پکیج کردن کودهای شیمیایی
 • بسته بندی برای بسته های ضد آب سیمان
 • بسته بندی برای برنج
 • بسته بندی برای مواد شیمیایی

دستگاه Pet Box Stretching

این دستگاه گرانول های پلی پروپلین را به تسمه های کاربردی برای موارد زیر تبدیل می کند:

 • تولید بست های دستی
 • تولید عایق های حرارتی دستی
 • تولید عایق های حرارتی ماشینی

با توضیحات بالا در مورد انواع دستگاه گرانول ساز شما میتوانید بهترین دستگاه را با توجه به نیاز ها و انتظارهایتان نسبت به این دستگاه ها انتخاب کنید.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *