ردکردن این

انواع مته و مته کاری در صنایع مختلف

برای پی بردن به اهمیت مته کاری و انواع مته کافیست به محصولات اطرافتان نگاه کنید ، متوجه می شوید که اکثر آن ها دارای یک یا چند سوراخ هستند.این سوراخ ها معمولا برای اتصال  انواع پیچ ، پرچ ، یا برای دسترسی به داخل قطعه به وجود می آیند.

انواع مته و مته کاری چیست؟

برای فرایند ایجاد سوراخ چند روش وجود دارد که یکی از آن ها مته کاری است.

فرآیند های دیگر از جمله :

 • سنبه زنی
 • فرآیندهای ماشین کاری پیشرفته.

فرآیند مته کاری به این صورت انجام می شود که مته ها به همراه سوراخ کننده یا دریل با سرعت بسیار بالا می چرخند این سرعت به مته این امکان را می دهد که قطعه مورد نظر را سوراخ بکند.

اکثر سوراخ های ایجاد شده به وسیله ی مته به شکل دایره یا استوانه هستند اما این روزها به وسیله های مته های جدیدی که وارد بازار شده است امکان ایجاد سوراخ با شکل های غیر دایره نیز وجود دارد.

قسمت های تشکیل دهنده انواع مته :

هر مته متشکل از چندین قسمت است که هر کدام از آن ها را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد:

 1. بدنه مته : قسمتی که بین دو شیار مارپیچی دو طرف مته قرار دارد بدنه مته می گویند. در نظر داشته باشید بدنه ی مته از آن جایی مورد اهمیت واقع می شود که بیشترین عمقی که هر مته ایجاد می کند برابر با طول بدنه مته است.
 2. دنباله مته :به دنباله مته ساق مته هم گفته می شود که در انتهای مته قرار دارد که با سفت شدن سه نظامی که به آن ها متصل است در جای خود محکم و ثابت خواهد شد. ساق مته به دو شکل مخروطی و استوانه ای در بازار موجود است.
 3. شیار مته :  وظیفه شیار مته هدایت کردن براده های حاصل از برش به سمت بیرون است.
 4. جان مته :به فاصله ای که میان دو شیار مارپیچی باقی مانده است جان مته می گویند.قطر جان مته به منظور استحکام بیشتر در انتهای شیارها بیشتر از ابتدای آن ها است.
 5. فاز مته : در کنار شیار مارپیچ یک قسمت گوشتی وجود دارد که به آن فاز می گویند. وظیفه فاز در مته کاهش اصطکاک بدنه با سوراخ ایجاد شده است.وظیفه ی فاز در اصل تسهیل چرخش و پیشروی است.
 6. نوک مته:  نوک مته در زاویه های گوناگون وجود دارد که باید بسته به هدف استفاده ما از مته یکی از آن ها انتخاب شود .نوک مته یکی از مهم ترین قسمت های مته است که مستقیما روی کیفیت و رضایت ما از کار تاثیر می گذارد.
 7. قطر مته :به قطر جلو و نوک مته قطر مته میگویند .
 8. لبه برنده مته : براده برداری از قطعه به وسیله لبه ی برنده مته اتفاق می افتد. لبه ی برنده دو لبه اصلی دارد که با شیب در نوک مته قرار دارند

انواع مته:

 • مته الماسه
 • مته مخروطی
 • مته خزینه
 • مته کونیک
 • مته آهن کوتاه
 • مته آهن بلند
 • مته ۵ شیار
 • مته ۴ شیار
 • انواع مته مرغک
 • مته آلومینیوم

در ادامه به معرفی هر کدام از انواع مته های بالا  و کاربردهایشان در صنایع مختلف می پردازیم ، در ادامه با ما همراه باشید.

مته الماسه:

این نوع به خاطر وجود زائده ای در سر آن به این اسم نام گزاری شده است. جنس این مته که برای سوراخ کردن مصالح مختلف مثل : سنگ ، بتن کاشی و سرامیک استفاده می شود از فولاد کاربید است. وقتی سر این مته کند می شود برای تیز کزدن دوباره ی آن از ماشین سنگ سنباده استفاده می شود.

ساخته شدن این مته از فولاد کاربید باعث بالا رفتن دوام و سختی این مته شده اما با این حال نمی توانیم از این مته در سوراخ کردن فلز استفاده کنیم زیرا سر مته می سوزد و ذوب می شود.

فراموش نکنید که استفاده مته الماس و دریل چکشی در کنار هم نتیجه ی رضایت بهتری به شما می دهد.

 • مته مخروطی:

یکی از پرکاربردترین انواع مته ، مته مخروطی است . دلیل انتخاب این اسم برای این مته شکل ظاهری آن است که بسیار شبیه به میوه درخت کاج است.

از این مته هم برای سوراخ کردن چوب و هم برای سوراخ کردن فلز استفاده می شود.

این مته با نام مته پله ای نیز شناخته می شود. یکی از اصلی ترین مزایای این نوع مته نسبت به انواع مته ها طبقه بندی در سایز است. به این معنا که شما نیاز به عوض کردن مته ندارید و فقط با این مته به هراندازه ای که دلخواه شماست دست پیدا می کنید.

 • مته خزینه:

استفاده از مته خزینه هم یکی از پرکاربردترین مته ها از انواع مته است. زیرا این مته جزء مته های کم خطر محسوب می شود. در حین ایجاد سوراخ لرزش و ارتعاش صورت نمیگیرد در نتیجه سطح کار یک دست تر می شود.

از این مته برای ام دی اف ، ساخت کابینت ، سوراخ چوب استفاده می شود.

 • مته کونیک:

در این نوع از مته نسبت به انواع مته ها حین انجام عملیات سوراخ کاری به خاطر اینکه نوک مته با سطح کار ارتباط زیادی دارد حرارت بالایی ایجاد می شود. معمولا برای اینکه به مته آسیب نرسد از دور پایین دریل استفاده می شود.

از این مته با قطر بالا برای سوراخ کاری فلزات در سطح وسیع استفاده می شود.

 • مته آهن کوتاه :

مزیت مته آهن کوتاه در مقایسه با انواع مته ها در احتمال کم شکستن  مته هنگام سوراخکاری است. که دلیل آ« کوتاه بودن ازتفاع مته است.

این مته برای ایجاد سوراخ در قطعه های نازک فلز استفاده می شود.

 • مته آهن بلند:

همانطور که از اسم این مته مشخص است این مته نسبت به ارتفاع آهن کوتاه ، ارتفاع کمتری دارد که همین موضوع امکان شکستن مته حین انجام کار را بالا می برد. از این مته در مواقعی که به یک سوراخ  در یک قطعه فلز با عمق بیشتر نیاز دارید استفاده می شود.

 • مته ۵ شیار:

مته ۵ شیار یکی از مته های الماسه محسوب می شود که در مقایسه با انواع مته ها مقاوم و با دوام تر است.

موارد استفاده ی این مته عبارت اند از :

 • سوراخ کردن سنک
 • سوراخ کردن بتن
 • سوراخ کردن گچ
 • سوراخ کردن آجر

لازم به ذکر است که مته ۵ شیار نسبت به اندازه ی خود قیمت های متفاوتی در بازار دارد.

 • مته ۴ شیار:

این مته در بازار با نام مته چهار شیار نیز معروف است . که مانند مته ۵ شیار برای سوراخ کاری بتون استفاده می شود.

تفاوت این مته با نوع ۵ شیار آن در این است که مته ۴ الماس سوراخ کاری را فقط با قطر حدودا ۳۰ میلی متر انجام می دهد.

البته لازم به ذکر است که این مته نیز با سه اندازه متفاوت در بازار قابل خرید است.

 • انواع مته مرغک:

مته مرغک جزء پرکاربردترین مته ها است که به شکل استوانه ای است. هر دو طرف این مته برای سوراخ کاری با زاویه ۶۰ درجه استفاده می شود.

این مته یکی از پرکاربردترین و پر اهمیت ترین ابزار در آهنگری محسوب می شود.

نوک تیز این مته از فولاد ساخته شده است.

 • مته آلومینیوم:

این مته برخلاف انواع مته دیگر که در بالا نام برده شد برای سوراخ کاری فلزات نرم استفاده می شود . از جمله

 • برنج
 • مس

از این مته می توان برای عمق های بسیار زیاد نیز استفاده کرد.

مواد سازنده مته

بسته به نوع کاری که می خواهیم انجام دهیم از مته ها با جنس های مختلی استفاده می کنیم تا در حین انجام کار شکته نشوند.

در زیر برخی از موادی که در ساخت مته مورد استفاده قرار را با هم مرور می کنیم.

 • فولاد کم کربن:

مقاوکن این گونه مته ها بسیار پایین می باشد به همین دلیل هم برای ایجاد سوراخ برروی چوب استفاده می شود. برخلاف سایر مته ها این مته دارای لبه ای نگه دارنده نمی باشد به همین دلیل هم نیاز نیست که به طور دائم تیز شود . به دلیل پایین بودن مقاومت این مته ها پیشنهاد می شود که بر روی چوب  با مقاومت بلا مورد استفاده قرار نگیرد. کا برروی چوب با مقاومت بالا عمر این مته ها را بسیار کم می کند. قیمت این مته در مقایسه با مته هایی که از عمر بالایی برخوردار می باشند بسیار بالا است زیاد به صرفه نیست.

 • فولاد با کربن زیاد:

در ساخت این گونه مته ها از درصد کربن زیاد استفاده شده است. درواقع  میزان کربن مورد استفاده در این ابزارها بالا می باشد. انجام چنین عملی باعث می شود که پوسته فولادی مته از مقاومت بالایی برخوردار باشد. و این موضوع باعث می شود که این ابزار در برابر کارهای سخت  و دمای بالا مقاومت خوبی داشته باشد. موارد استفاده از این مته ها برای ایجاد سوراخ بر روی چوب و یا فلز می باشد . البته درست است که این مته ها مقاومت بالایی در برابر دما دارند ولی دمای بیش از انداره باعث نرم شدن فلز داخل این ابزارهاا می شود که این موضوع به نوبه خود باعث می شود این ابزار کاربرد خود را از دست بدهد.

 • فولاد سرعت بالا:

از این فولاد برای جاهایی که دمای بسیار بالایی دارند استفاده می شود زیرا مقاومت بالایی در برابر دما دارند. از مته ها با این خاصیت برای سوراخکاری برروی فلزات، چوب های سخت و دیگر موادی که برای سوراخ کردن آنها نیاز است سرعت عمل بالایی خرج شود استفاده می شود.

 • فولاد آلیاژ کبالت:

مقدار کبالت موجود در فلز استفاده شده در این مته ها بسیار زیاد بوده همین خاصی باعث شده که عملا دمای بالا هیچگونه اثری بر روی این مته ها نداشته باشد. به همین دلیل از ابزاری با این خاصیت برای سوراخ کردن فلزات با مقاومت بالا و یا فولادهای ضد زنگ که مقاومت بالایی دارند استفاده می شود. بزرگترین مشکل فولاد آلیاژی کبالت در شکنندگی خیلی زیاد آن‌ها در برابر (HSS) است.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقالات مربوط به ساخت قطعه و همچنین مقالات مربوط یه فرزکاری را مطالعه بفرمایید.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *