ردکردن این
  • خانه
  • مقاله
  • استاندارهای مورد استفاده در صنعت ساخت قطعه

استاندارهای مورد استفاده در صنعت ساخت قطعه

در این مقاله قصد داریم تا برای شما در مورد برخی از استانداردهایی که در ساخت قطعات صنعتی باید به آنها توجه کنیم بحث و گفت گو کنیم .

استانداردهای مورد استفاده در صنعت ساخت قطعات صنعتی بسیار زیاد می باشند که برخی از آنها را باید به دقت مورد بررسی قرار دهیم و آنها را انجام دهیم. زیرا دقت نکردن به آنها می تواند کل قطعه را از بین ببرد .

کلمه استاندارد از ترجمه کلمه iso گرفته شده است خود کلمه iso نیز مشتق شده از کلمه یونانی isos می باشد که به معنی برابری و یکسان کردن می باشد و این معنی در واقع هدف اصلی بیان استاندارد می باشد.

اما نکته جالب اینجاست که اگر سازمان بین الملی استاندارد سازی را به لاتین مخفف کنیم مخفف آن iso نمی شود بلکه می شود ios.

در  واقع  عبارت International Organization for Standardization به مفهوم سازمان بین المللی استاندارد سازی بصورت مخفف می شود ios.

اجرا کردن استانداردها به صورت یک کنسرسیوس است و اجرا کردن آن از طریق دولت و حکومت ها می باشد. زیرا اگر این استاندارد ها را رعایت نکنیم عملا هیچ چیزی در جامعه درست انجام نمی شود.

به عبارتی دیگر، این سازمان به ترویج جهانی استانداردهای اقتصادی و صنعتی می‌پردازد تا مبادلات صنایع و فنون مختلف را در یک راستا هماهنگ کند.

در واقع این سازمان انواع استانداردها را برای صنایع و محصولات مختلف تعیین می کند تا همه در یک راستا و به یک شکل باشند.

مرکز این سازمان در شهر ژنو در سویس قرار دارد و کار خود را از تاریخ بیست و سوم فوریه سال ۱۹۴۷ شروع کرده است.

انواع ISO

در این نوع ایزو جندین نوع ویرایش وجود دارد. بزارید یک بار دسته بندی این ایزو ها را به شکل زیر برای شما بیان کنیم.

استاندارهای مورد استفاده در صنعت ساخت قطعه
استاندارهای مورد استفاده در صنعت ساخت قطعه

ISO 9001 : این ایزو نشان دهنده  تضمین کیفیت برای سازمانها می باشد و سازمانهایی که طراح، تولید کننده و ارائه دهنده محصولات می باشند باید این ایزو را حتما داشته باشند

ISO 9002 : این ایزو فقط سازمانهای تولیدی را شامل می شود و تضمین کیفیت محصولات و خدمات تولید شده و ارائه شده توسط آن سازمانها می باشد.

ISO 9003 : این استاندارد برای سازمان های بازررسی می باشد که نشان دهنده تضمین کیفیت انجام کار آن سازمانها می باشد.

ISO 9004 : این استاندارد در واقع خطوط راهنمایی است که برای بهبود عملکرد سیستم مدیرتی مورد استفاده قرار می گیرد.

و پس از ویرایش این ایزوها به ایزو های زیر تبدیل شده اند:

ISO 9000-2000 : این ایزو مبانی و واژگانی است برای مدیریت کیفیت

ISO 9001-2008 : در این ایزو مبانی سیستم مدیریت کیفیت بیان می شود.

ISO 9004-2000 : در واقع این ایزو خطوط راهنمایی می باشد برای بهتر کردن عملکرد سیستم مدیریت کیفیت

۱۰۰۰۱ ISO: این ایزو خطوط راهنمایی است در هدایت شرکت ها به سمت رضایت مندی بیشتر مشتری.

 ۱۰۰۰۲ ISO: این ایزو راهنماهایی می باشد برای این که بتوا هرچه بهتر به شکایت در سازمانها رسیدگی کرد.

 ۱۰۰۰۳ ISO: راهنمای مدیریت منازعات مشتری

 ۱۰۰۰۴ ISO: در این ایزو در واقع رضایت مشتری را تعریف می کنیم و راهنمایی است بر رضایت مشتری

 ۱۰۰۰۶ ISO: این ایزو مختص به مدیریت پروژه است و استاندارهایی را بیان می کند برای کنترل کیفیت مدیریت پروژه ها

 ۱۰۰۱۲ ISO: این ایزو حکایت بر سیستم های مدیریت اندازه گیری دارد و در واقع دستوراتی برای کنترل این سیستم ها می باشد این سیستم ها می توانند هم تجهیزات و هم فرایند اندازه گیری را شامل شود.

 ۱۰۰۱۳ ISO: استانداردی برای  راهنمای مستندات سیستم مدیریت کیفیت می باشد.

۱۰۰۱۵ ISO: این استاندارد برای آموزش و تهیه ی دوره های آموزشی می باشد و عملا کاری می کند تا اثر بخشی آموزش های تولیدی برای قطعات بیشتر شود.

 ۱۰۰۱۹ ISO: این ایزو استاندارد هایی را یان می کند که به کمک آنها می توانیم بهترین مشاوران را برای سیستم مودیریت خود اتخاب کنیم.

 ۱۳۰۰۰ ISO: استاندارد ایرانی مدیریت کیفیت جامع برای حضور در بازارهای جهانی که دارای گواهینامه نیز هست.

این استاندارد با توجه به تحقیقاتی که توسط سازمان استاندارد ایران مبنی بر ساخت قطعه های صنعتی انجام شده تعیین گردیده و در سازمان ISO شماره گذاری شده است . برای شرکت هایی که مایل می باشند تا IMS مسقر کنند بهتر است تا این استاندارد را دریافت کنند و در محصولات خود به کار گیرند. مواردی که در این استاندارد اسفاده شده اند شامل ISO 9001, ISO 18001, ISO14001,EFQM و الزاماتی که مربوط به مدیریت کیفیت یکپارچه می باشد رعایت شده است.

 ۱۳۴۸۵ ISO: این استاندارد در واقع مدیریت ساخت و کیفیت مورد نظر در تجهیزات پزشکی و خدماتی که در این حوزه ارایه می شود بر می گردد.

 ۱۴۰۰۱ ISO: این استاندارد شرکت ها را ملزم می کند که استاندارد هایی که مربوط به محیط زیست و موارد مربوط به آن را کاملا رعایت کنند و گواهینامه های مربوط به این استاندارد را دریافت کنند

 ۱۵۱۸۹ ISO: این استاندارد شرکت ها بر آن می دارد که سیستم مدیریت کیفیت را در شرکت ها و کارخانجات خود راه اندازی کنند. در واقع ایجاد آزمایشگاهایی در محل تولید ابزارآلات می باشد تا کیفیت محصول در زمان تولید محاصبه شود و دارایی گواهینامه هایی می باشد که شرکت ها باید آنها را دریافت کنند.

 ISO TS16949 ( TS16949-2009): این استاندارد به صورت اختصاصی برای شرکت های خودروسازی طراحی شده است و در آن مدییت کیفیت خودروهای تولید شده بررسی می شود. این استاندارد بهبود مداوم و افزایش کیفیت خودروهای تولید شده را برسی می کند آن هم به کمک پیشگیری از ایجاد عیوب و كاهش تغییرات و ضایعات در چرخه تأمین صنایع خودروسازی.

 ۱۷۰۲۰ ISO: این استاندارد الزامی می باشد و در آن نکاتی مبنی بر بازرسی ساخت و تولید محصولات و قطعات صنعتی دلالت دارد.

 ۱۷۰۲۵ ISO: این مورد برای تجهیزات آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد و در آن استاندارد بود تست و کالیبراسیون این تجهیزات بررسی می شود.

 ۱۹۰۱۱ ISO: در این مورد راهنما ممیزی مدیریت کیفیت محصولات بررسی می شود.

در صورت تمایل به ساخت قطعات و همچنین برش کاری پیشنهاد می کنیم تا مقالات مربوط به برش CNC و همچنینی مقاله مربوط به فرزکاری و جوش را مطالعه کنید

تهیه شده توسط شرکت صنعتی معجزه صنعت

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *