ردکردن این

انواع قالب کشویی

در این مقاله به صورت مفصل در مورد قالب کشویی صحبت خواهیم کرد. از کاربردهای این قالب در صنایع مختلف خواهیم گفت و مزایا و معایب این قالب را به صورت کامل بررسی خواهیم کرد. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

سال های زیادی است که صنعت پلاستیکی جایگاه بالایی در سهم بازار این روزها به دست آورده است. بسیاری از وسیله هایی که در گذشته از جنس فلز و وزن های سنگین تولید می شد این روزها به صورت پلاستیکی در بازار رایج است. سرعت پیشرفت محصولات پلاستیکی به دلیل گستردگی آن ها روز به روز افزایش پیدا می کند. همین موضوع باعث می شود که هر روز جزئیات بیشتری به محصولات اضافه می شود.

در ادامه به یکی از مهمترین ابزارهای این روزها یعنی قالب کشویی می پردازیم:

قالب کشویی چیست؟

نحوه تولید قطعات پلاستیکی در صنعت تزریق پلاستیک به این صورت انجام می شود که در مرحله اول پلاستیک را به صورت مذاب در می آورند. سپس مواد مذاب به منظور شکل گیری وارد قالب های فولادی می شوند. در نهایت پلاستیک با سرد شدن شکل قالب را می گیرد و با خارج شدن از قالب محصول نهایی تولید می شود. البته تولید قطعات همیشه به همین سادگی انجام نمی شود.

خیلی از اوقات محصولات به دلیل زیر به سختی از قالب خود خارج می شوند :

 • دارا بودن ریزه کاری
 • دارا بودن فرو رفتگی
 • وجود موانع

مهندسان برای حل مشکل توضیح داده شده در بالا قالب کشویی را به صنعت تزریق پلاستیک پیشنهاد و اضافه کردند. محل قرارگیری قالب کشویی اغلب در یک طرف یا هر دو طرف قالب قرار می گیرد.

بخش متحرک موجود در این قالب ، به صورت افقی و در عین حال کشویی باز و بسته خواهد شد. این موضوع یک مزیت حساب می شود برای زمانی که جدا کردن محصول به صورت عمودی از قالب سخت است.

در اصل با باز شدن قالب کشویی به صورت افقی ، خارج کردن قطعه ساده تر انجام می شود.

برای حل شدن هرگونه ابهام در مورد نحوه کارکرد این قالب به بررسی ساختار قالب ها می پردازیم:

دایکست چیست؟

دایکست یکی از پرکاربردترین قالب هایی است که ما این روزها در صنعت قطعه سازی با آن سر و کار داریم. قالب دایکست متشکل از دو قسمت اصلی است که به آن ها کفه گفته می شود. کفه ی پوشش دهنده کفه ای است که در طول فرآیند ثابت باقی می ماند. کفه ی دیگر کفه ای است که در زمان فرآیند متحرک است.

در فرآیند تزریق پلاستیک و تولید قطعات، تزریق درون سوراخ هایی که روی کفه ی ثابت قرار دارد انجام می شود. راه گاه های تزریق نیز روی کفه متحرک قالب قرار دارد. قالب کشویی مد نظر ما در این مقاله نیز مرتبط با کفه متحرک است. همان طور که بالاتر به آن اشاره شد. ما زمانی از این قالب ها استفاده می کنیم که قطعه در حال تولید ما دارای شیار یا ریزه کاری است.

به زبان ساده تر ما با استفاده از این قالب می توانیم قطعه های متفاوت به همراه نقش و طرح های متفاوت جانبی داشته باشیم.این قالب در زمانی که قصد خارج کردن قطعه از قالب را داریم به سمت عقب حرکت می کند و باعث باز شدن قالب دایکست می شود. در نتیجه قطعه راحت تر از قالب خارج خواهد شد.

 

قالب های کشویی چه کاربردهایی دارند ؟

شیارها و طرح های فرو رفته روی ظروف یک بار مصرف یکی از مثال هایی است که می توان در مورد کاربرد قالب کشویی زد.

در واقع هرگونه شیار و طرح فرو رفته روی قطعات یا هر کدام از موارد نام برده شده در زیر به وسیله قالب کشویی به وجود می آید.

 • سوراخ های روی قطعات تولیده شده
 • فرو رفتگی روی قطعات تولید شده
 • شیار روی قطعات تولید شده
 • برجستگی روی قطعات تولید شده
 • هر نوع جزئیات کوچک یا بزرگ روی قطعات تولید شده

پیشنهاد می شود مقاله مربوط به سفارش تراشکاری را مطالعه بفرمایید

انواع قالب های کشویی عبارت اند از :

 • قالب دستی
 • قالب های کشویی که از موتور چینی استفاده می کنند.
 • قالب هیدرولیکی
 • قالب دستی :

در نوع دستی قالب کشویی ، همانطور که از اسم این قالب پیداست برای باز کردن و بستن قالب از نیروی انسانی کمک گرفته می شود. خارج کردن قطعه تولید شده در قالب دستی با استفاده از ابزار یا به صورت مستقیم انجام می شود.

از معایب این قالب می توان به این موضوع اشاره کرد که برای باز و بسته کردن قالب به نیروی انیانی زیادی احتیاج داریم و توانایی محدودی برای این کار وجود دارد.

به خاطر دلایل نام برده شده در بالا از این قالب برای ساخت و تولید قطعات بزرگ استفاده نمی شود.

دو مزیت این قالب یعنی : سادگی در تولید و ساختار ساده قالب باعث شده تا استفاده از این قالب در صنعت باقی بماند.

بعضی اوقات نیز دستگاه یا ابزاری که برای باز و بسته کردن قالب استفاده کرده ایم به هر دلیلی قادر به باز کردن قالب نمی شود. در این صورت است که قالب به صورت دستی باز خواهد شد.

 • قالب های کشویی که از موتور چینی استفاده می کنند.

یکی دیگر از انواع قالب کشویی ، قالب هایی هستند که با استفاده از نیروی موتورهای چینی باز می شوند.

از آن جایی که نیروی موتورهای چینی برای خارج کردن قطعه تولید شده بسیار زیاد است ، استفاده از این نوع قالب نیز در صنعت پلاستیک کاملا رایج است. و از آن در حجم گسترده ای استفاده می شود.

 • قالب هیدرولیکی :

قالب هیدرولیکی نیز یکی دیگر از انواع قالب کشویی است . در قالب هیدرولیکی ، تکیه قالب ها به سیلندرهای هیدرولیکی انجام می پذیرد. در خارج کردن قطعه تولید شده به وسیله قالب هیدرولیکی ، مانند قالبی که از موتورهای چینی استفاده می کردند ، نیروی زیادی وجود دارد. به دلیل نیروی زیاد قالب هیدرولیکی می توانیم محصول یا قطعه تولید شده را تا فاصله زیادی بکشیم. از این رو از این قالب برای ساخت قطعات بزرگ استفاده می شود.

قالب هیدرولیکی با استفاده از مایعی که در آن وجود دارد،  انتقال دادن هسته ی قالب را آسان تر می کند. علاوه بر وابستگی زیاد این قالب به نیروی هیدرولیکی استفاده از این قالب نیز کمی سخت است. دقیقا به همین خاطر است که از این قالب ها به صورت گسترده استفاده نمی شود.

برای کسب اطلاعا بیشتر مقالات مربوط به ساخت قطعه، فرز کاری و دستگاه های سی ان سی را مطالعه کنید

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *