ردکردن این

درباره جوشکاری اصطکاکی بیشتر بدانید

در این مقاله قصد داریم تا برای شما از یکی از انواع جوشکاری که در صنعت ساخت قطعات فولادی مورد استفاده قرار می گیرد صحبت کنیم این نوع جوشکاری با نام جوشکاری اصطکاکی معروف است.

در فرایند اتصال دو قطعه به یکدیگر که اصولا از آن با نام جوشکاری یاد می شود انرژی مورد نیاز برای چنین فرایندی از منابع خارجی تامین می شود جال در اغلب موارد این نوع جوشکاری از نوع شیمیایی، الکترونیکی و یا فراصوتی می باشد.

اما در نوعی از جوشکاری که آن را به نام جوشکاری اصطکاکی می شناسند و با نماد ( FRW ) مشخص می کنند گرمای لازم برای انجام عمل جوشکاری و اتصال دو قطعه به یکدیگر همان گونه که از نام این فرایند مشخص است از اصطکاکی که در قسمت مشترک بین دو قطعه مورد اتصال بوجود می آید، انجام می شود.

ایده ی روش جوشکاری اصطکاکی در دهه ۱۹۶۰ بوجود آمده است و در این روش یکی از قطعات جوشکاری ثابت در جای خود قرار داده می شود و  قطعه دیگر در محلی که به اصطلاح به آن نظام و یا فشنگ گفته می شود بسته شده و با سرعت زیاد حول یک محور شروع به گردش می کند. سپس دو عضوی که به هم متصل می شوند تحت یک نیروی محوری با هم تماس حاصل می کنند.

پس از برقراری تماس کافی بین دو قطعه عضو در حال گرش به سرعت متوقف می شود البته این توقف نباید به گونه باشد که باعث ایجاد تنش برشی شود و جوش ازبین رود و در همین حال که قطعه در حال گرش به حالت توفق در می آید نیروی محوری را افزایش دده تا دو قطعه به یکدیگر کاملا متصل شوند.

در انجام این نوع جوشکاری در محل جوش اکسیدهایی بوجود می آید که این اکسیدها و سایر آلاینده های که در سطح تماس بوجود می آیند به حرکت شعاعی فلز آن هم رو به بیرون کاملا ازبین می روند.

قطعه گردان در جوشکار اصطکاکی

در روش جوشکاری اصطکاکی قطعه گردان باید محکم به محل به محل نظام یا فشنگی بسته شود تا بتوانند مقاومت خوبی در برابر نیروهای محرکه ای و کشتاورهایی که بهش وارد می شود از خود نشان دهد.

اصطکاکی که در سطح تماس دو قطعه ایجاد می شود و همچنین فشاری که وارد می کنیم باعث ایجاد گرمای کافی و در نهایت ایجاد اتصال محکم می شود و عملا در این هنگام ناحیه اتصال در اصر فشار وارده به یک منطقه بسیار باریک محدود می شود.

اندازه قطعه گردان در جوشکاری اصطکاکی به شاخص های بستگی دارد که در زیر به بیان برخی از آنها می پردازیم.

شاخص هایی که اندازه قطعه گردان به آنها بستگی دارد:

مقدار گرمای تولید شده رد محل اتصال دو قطعه

ضریب هدایت حرارتی موادی که در این نوع جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرد

مقدار خواص و مقاومت مکانیکی مواد که در دمای بالا از خود بروز می دهند

قابلیت های فرایند جوشکاری اصطکاکی

جوشکاری اصطکاکی
جوشکاری اصطکاکی

از این نوع روش جوشکاری می توان برای اتصال بازه ی زیادی از مواد استفاده کرد به این شرط که یکی از قطهاتی که در عمل جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرد تقارن محوری داشته باشد. از روش می توان برای اتصال قطعات چه تو خالی و چه تو پور استفاده کرد و به این شکل بین آنها استحکام پیوندی خوبی ایجاد کرد

 

 

 

در ج.شکاری اصطکاکی به دلیل اعمل فشار زیاد در محل گرم شده و ایجاد شکل پلاستیکی در محل اتصال دو قطعه ناحیه ای گرما زده ایجاد می شود که به آن پهن شدگی و اگر ناحیه جوشی که بوجود آمده است نامطلوب باشد می توان آ« ناحیه را به راحتی به کمک ماشین کاری و یا سنگ زنی از بین برد.

جوشکاری اصطکاکی اینرسی

این نوع جوشکاری نوع تکامل یافته جوشکاری اصطکاکی است . هرچند در کذشته این نام برای خود خوشکاری اصطکاکی نیز به کار برده می شد. در این روش انرژی گرمایی که براثر اصطکاک بوجود می آید به کمک انرژی جنبشی یک چرخ طیار تامین می شود.

تکنه: نام چرخ طیاری که در این روش مورد استفاده قرار می گیرد فلایویل است.

در استفاده از چرخ طیار در این روش و با اعمال نیروی محوری که از طرف چرخ طیار به این دو قطعه وارد می شود دو قطعه برروی یک دیگر اصطکاک ایجاد می کنند و و ایجاد ناحیه گرم و اعمال نیروی فشاری قطعات به یکدیگر متصل می شوند.

زمانی که می خواهیم دو قطعه کامل به یکدیگر متصل شوند سرعت چرخ طیار را کاهش می دهیم و به واسطه ی نیروی اصطکاکی، نیروی محوری که بوجود می آید افزایش می یابد و به این شکل دو قطعه به صورت کامل به یکدیگر متصل می شوند. یادتاننرود که زمان بندی این سلسله مراحل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد

جرم گردان در ماشین های جوشکاری اصطکاکی اینرسی را می توان برای کاربردهایی با مقدار انرژی مختلف لازم (مقدار این انرژی بستگی به اندازه و خواص قطعه کار دارد) تنظیم کرد.

مزایای جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی

  • در استفاده از این روش عیوب جوشکاری معمولی وجود نخواهد داشت و آن به دلیل این می باشد که در استفاده از این روش برای اتصال دو فلز و یا آلیاژ به یکدیگر از فرایند ذوب استفاده نمی شد.
  • یکی از مزایای استفاده از این روش آن می باشد که سرعت انجام کار در این روش بسیار بلا می باشد و می توان در زمان کم ابزار زیادی را تولید کرد
  • مصرف انرژی در اسنفاده از این روش بسیار پایین بوده و همین موضوع باعث شده است تا استفاده از این روش بسیار به صرفه باشد
  • در استفاده از این فرایند یعنی جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی نیازی نیست که از فلز پر کننده استفاده شود عملا نیاز نیست که از موادی مانند الکترود و سیم جوش استفاده شود.
  • استفاده از این روش بسیار به صرفه بوده و در مقایسه با سایر روش ها از کیفیت، استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است.
  • یکی از مزایای استفاده از این روش این است که بعد از هر بار استفاده از روش جوشکاری اصطکاکی نیاز به تمیز کاری محیط کار نمی باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در باب تراشکاری و اصوا فرز کاری و کار بر روی سی ان سی اینجا کلیک کنید و مقالات این مارها را مطالعه فرمایید.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *