ردکردن این

آلیاژ برنج

در این مقاله قصد داریم تا برای شما درباره آلیاژ برنج صحبت کنیم و همچنین به شما یاد دهیم که با ترکیب این آلیاژ با مواد دیگر مثل سیلسیم و … چه آلیاژهای محکی بدست می آید و کاربرد آنها در چیست.

در شروع موضوع بیاید با هم مروری بر تاریخچه برنج گفت و گو کنیم.

تاریخ کشف و استفاده از این آلیاژ به چیزی در حدود ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد. در آن زمان در منطقه ای که امروزه آن را با نام سوریه و یا ترکیه شرقی شناخته می شود فلزکارانی بودند که می دانستند چگونه مس را به همراه قلع ذوب کنند و از ترکیب این دو عنصر آلیاژ برنز را تولید کنند.

حتی در آن زمان به توجه به اکشفیاتی که بدست آمده است برخی از فلزکاران بدون آن که آگاه باشند و چیزی در مورد نحویه ساخت این فلز بدانند دست به ساخت این آلیاژ زده اند زیرا گاهی اوقات خاکهایی که از معادن بدست می آورده اند در آنها سنگ معدن قلع و روی با هم وجود داشته و با ذوب آن سنگ ها عملا این دو فلز را ترکیب کرده و برنج را بدست می آورده اند.

در سال های حدود ۲۰ سال قبل و بعد میلاد مسیح فلز کارانی که در کناره های دریای مدیترانه زنگی می کرده اند یاد گرفتند که چگونه دو فلز قلع و روی را از هم شناسایی و جدا کنند و به این شکل شروع به جدا کردن و آسیاب کرد روی همراه با مس از سنگ ها و تزکیب آنها با یکدیگر به منظور ساخت سکه های برنجی کردند. از سال ۳۰۰ میلادی صنعت درست کردن آلیاژ برنج در دنیا به ویژه در کشورهای آلمان و هلند بسیار پیشرفت کرد و شگفتی های جالبی بوجود آمد.

آلیاژ برنج
آلیاژ برنج

با توجه به این که فلزکاران اولیه افرادی بسیار باهوش بودند و توانسته بودند سنگ معدن روی را از سنگ معدن قلع تشخیص دهند ولی با این حال هنوز هم نمی دانستند که روی هم یک نوع فلز می باشد و خصوصیات آن را نیز نمی دانسته اند. تا اینکه در سال ۱۷۴۶  دانشمندی آلمانی به نام آندریاس سگیسموند مرگراف(۱۷۸۲-۱۷۰۹) فلز روی را کشف و خصوصیات آن را تعیین کرد و بر روی آن نام زینک به معنای روی را گذاشت. البته در سال ۱۷۸۱ در کشور انگلستان فرایند ترکیب دو فلز روی و مس جهت ایجاد آلیاژ برنج تعیین و در نهایت به ثبت رسید.

اولین خشاب  فلزی که در سلاح های گرم استفاده می شد در سال ۱۸۵۲ درست شد در حالی که امروزه نیز مانند گذشته خشاب های تفنگ ها و همچنین خود گلوله ها از آلیاژ برنج ساخته می شوند. البته با این که فلز های گوناگونی برای این منظور مورد آمزنایش قرار گرفت ولی بهترین قابلیت ها آلیاژ برنج از خود بروز داد و به این دلیل هم امروزه از این آلیاژ برای ساخت تیز ها استفاده می شود. زیرا این آلیاژ قابلیت انبساط خوبی داشته و با شکلیک گلوله از داخل تفنگ فشار وارده را به راحتی تحمل می کند. البته ویژگی دوم این آلیاژ که باعث انتخابش شد انقباض بسیار سریع این فلز می باشد زیرا پس از شلیک  فلز برنج به سرعت منقبض شده تا خشاب خالی امکان خروج از سلاح گرم را پیدا کند. این ویژگی منصر به فرد آلیاژ برنج به توسعه سلاح های تیربار اتوماتیک منجر گشت.

از ویژگی های این آلیاژ می توان به رنگ آن اشاره کرد که به به رنگ طقریبا زرد و کمی متمایل به طلایی رنگ می باشد . این آلیاژ در برابر کدر شدن و همچنین لکه دار شدن بسیار مقاوم می باشد و این موضوع به معنای آن است که دیر اکسید می شود و تا حدی قابلیت ضد زنگ را دارد. دمای که این آلیاژ در آن ذوب می شود چیزی در حدود ۹۰۰ تا ۹۴۰ درجه سانتی گراد بوده و همچنین این فلز قابلیت چکش کاری خیلی بهتری نسبت به مس و روی که دو عنصر تشکیل دنده آن می باشند دارد.

البته به این نکته هم دقت کنید که سختی و همچنین نرم بودن این فلز می تواند با تغییر در مخلوط مس و روی که در آن استفاده می شود تغییر کند.

یکی دیگر از ویژگی های آلیاژ برنج خاصیت میکروب کشی آن می باشد، آن هم به این دلیل می باشد که در این آلیاژ از فلز روی استفاده می شود که به نوبه خود روی هم خاصیت میکروب کشی دارد به همین دلیل هم در ساخت دسگیره های بیمارستانها از فلز روی استفاده می شود تا به این شکل میکروب ها از بین بروند.

امروزه در حدود ۹۰%  از فلزات برنج را بازیافت می کنند زیرا فلز برنج خاصیت مغناطیسی کمی دارد و به راحتی می توان آن را از فلزاتی که معمولاً با آنها مخلوط می شود جدا کرد.بدین ترتیب برنج جدا شده را دوباره بازیافت می کنند. چگالی متوسط برنج ۸.۴ گرم بر سانتیمتر مربع است.

انواع آلیاژ برنج

برنج دریاسالار: این آلیاژ تشکیل شده از ۳۰% روی به همراه ۱% قلع می باشد.

برنج آلفا: در این آلیاژ روی استفاده شده کمتر ۳۵% می باشد، موارد استفاده از این نوع آلیاژ در کارهایی با فشار بالا می باشد که ضربه های بسیار زیادی به ابزار وارد می شود . عملا ابزار تولیدی به کمک این آلیاژ دارای استحکام بالایی می باشد.

برنج بتا: این آلیاژ سختی بسیار بالایی در برابر گرما و فشار از خود نشان م یدهد و این آلیاژ از ۴۵% تا ۵۰% روی تشکیل شده است.

برنج آلفا بتا: در جاهایی که درجه حرارت بالا می باشد استفاده از این آلیاژ بسیار کارآمد است و تشکیل شده از ۳۵% تا ۴۵% روی می باشد

برنج آلومینیومی: این آلیاژ مقاومت خوبی در برابر خوردگی از خود نشان می دهد و آن هم به دلیل دارا بودن آاومینیوم در داخل خود می باشد. و بیشتر در ساخت سکه از این آلیاژ استفاده می کنند.

برنج آرسنیکی: تشکیل شده از دو عنصر آلومینیوم و آرسنیک می باشد. در این آلیاژ برای جلو گیری از خوردگی و مقاومت بیشتر علاوه بر آلومنیوم از ۳% آرسنیک نیز استفاده شده است

برای کسب اطلاعات بیشتر در بابساخت قطعات صنعتی مقالات مربوط به  تراشکاری و اصوا فرز کاری و کار بر روی سی ان سی را مطالعه کنید.

تهیه شده توسط شرکت معجزه صنعت

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *