ردکردن این

بررسی روش های تولید قطعات صنعتی

در این مقاله قصد داریم تا با شما در باب چگونگی بررسی انواع روش های تولید قطعات صنعتی مطالبی را بازگو کنیم تا به کمک این مطالب بتوانید قطعات با کیفیت خوب و عالی را به راحتی تشخیص دهید.

در سالهای اخیر به دلیل رشد بسیار زیاد علم و همچنین رشد زیادی که در صنایع مختلف بوجود آمده است لزوم ساخت و استفاده از قطعات صنعتی در شرکت ها بسیار زیاد شده است. در واقع به در دنیای امروز به دلیل استفاده از ماشین آلات مختلف در صنایع مختلت لزوم استفاده از ابزار آلات جدید بر هیچ کسی پوشیده نیست زیرا این موضوع به نوبه خود باعث افزایش کیفیت و سرعت انجام کارها می شود. به همین دلیل هم امروزه از انواع قالب ها و قطعات صنعتی در ساخت چنین مواردی بسیار استفاده می شود ولی با این حال باید بتوانید برای ساخت هر قطعه صنعتی بهترین روش تولید آن را پیدا کنید. به همین منظور هم در بررسی روش های تولید قطعات صنعتی نکاتی را باید رعایت کنید که در این مقاله سعی می کنیم تا آنها را برای شما بازگو کنیم.

چرا باید روش های تولید قطعات صنعتی بررسی کنیم؟

استفاده از ابزارلات و قطعات صنعتی و فولادی در دارختنجات و کارگاه ها ئ حتی بین مردم عادی رشد بسیار زادی داشته است. به همین دلیل توجه به روش های تولید قطعات صنعتی در دنیای امروز بسیار مهم می باشد و به یکی از بخش های جدایی ناپذیر در صنعت تبدیل شده است. و استفاده از ابزارهای مختلف و پیشرفت علم مهندسان را برآن داشته است تا روش های جدیدی در تولید و ساخت این ابزار آلات بوجود آمورند.

برای ساخت قطعات دقیق و با کیفیت علاوه بر این که باید روش های تولید قطعات را به خوبی شناخت باید از افرادی در تولید این قطعات استفاده کرد که از دقت، مهارت و تجربه بسیار بالایی برخوردار باشند. برای ساخت قطعات صنعتی استفاده از دستگاه های مانند دستگاه ای ریخته گری، برش و تراش امری بسیار عادی می باشد و با استفاده از این دستگاه ها قطعات با دقت کارکرد و عملکرد و ساختار بسیار بالا ساخته می شوند ولی داشتن تجربه و پیدا کردن افراد با تجربه زمان بر است و گاهی سالها زمان می برد.

قطعات صنعتی تولید شده همیشه باید از از کیفیت بالایی برخوردار باشند تا بتوانند مقاومت و استحکام بالایی در برابر سایش و تغییر شکل از خود نشان دهند برای همین هم باید حتما بر اساس اصول و کیفیت بالایی طراحی و ساخته شوند.

بررسی روش های تولید قطعات 

برای ساخت هر قطعه صنعتی می توان از روش های و تکنیک های زیادی استفاده کرد ولی روشی که در تولید این قطعات مورد استفاده قرار می گیزد می تواند در استحکام و کیفیت محصول نهایی تولید شده بسیار تاثیر گذار باشد همچنین در قیمت تمام شده تولید محصولات انتخاب این روش ها بسیار تاثیر گذار می باشد. به همین دلیل انتخاب روش ساخت بسیار مهم است.

در زیر برخی از این روش ها با هم مرور می کنیم:

۱٫ تولید قطعات صنعتی به روش مکانیکی:

این روش قدیمی ترین روش در تولید قطعات است زیرا در این روش به کمک چکش و پتک به فلزاتی که توانایی تغییر شکل را دارند با ضربه زدن شکل داده می شود. این روش از دقت بسیار پایینی بر خوردار است و برای ایجاد اشکال پیچیده کاربرد چندانی ندارد.

۲٫ جوشکاری:

به کمک این روش می توان قطعات پیچیده ای از اتصال قطعات ساده بوجود آورد آن هم به این شکل که قطعات کوچکتر را به کمک سیستم جوشکاری به یکدیگر متصل می کنند. این روش یکی از روش های ساخت قطعات صنعتی می باشد.

۳٫ تولید با استفاده از روش ریخته گری

این روش در واقع پرکاربرد ترین و یکی از قدیمی ترین روش ها در ساخت و تولید قطعات صنعتی می باشد. در این روش ابتدا فلز مورد نظر را داغ کرده تا به حالت مذاب در بیاید بعد از با وارد کردن این مواد مذاب به داخل قالب ریخته گری شکلی که مدنظرمان است را به این قطعات می دهیم. یکی از مناسب ترین و به صرفه ترین روش ها در ساهت قطعات صنعتی روش ریخته گری می باشد.

۴٫ تولید قطعات صنعتی به روش تراشکاری:

در این روش نیاز به نقشه یاز پیش تعیین شده ای می باشد تا به کمک آن قطعاتی که برروی میز تراش کاری قرار داده شده است را به کمک تیغه های که برای تراشیدن فلزات مورد استفاده قرار می گیرد برش داد و به این شکل قطعات را تولید کرد. امروزه از این روش در تولید قطعات صنعتی بسیار استفاده می شود.

۵٫ استفاده از دستگاه های لیزر:

بروز ترین و جدیدترین روش در تولید قطعات استفاده از لیزر می باشد. امروزه این روش برای تولید قطعات بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا به کمک این روش می توان در زمان بسیار کم حجم بسیار بالایی از قطعات را ساخت. این روش در بین سایر روش ها توانسته است به جایگاه خوبی برای بدست آورد.

مراحل تولید یک قطعه صنعتی از ابتدا تا خط تولید

ساخت و طراحی قطعات صنعتی مراحل مختلفی را شامل می شود حال با توجه به پیچیده و یا ساده بودن ابزار که می خواهیم تولید کنیم انجام این مراحل آسان و سخت و یا پیچیده می شود. امروزه با توجه به گسترش علم و افزایش تجربه افراد و استفاده دستگاه های پیچیده و جدید می توان قطعات پیچیده را در زمان کمتر و با سرعت و دقت بیشتری تولید کرد. همچنین به دلیل استفاده از کامپیوتر برای کنترل مراحل ساخت می توان ابزارهای تولید شده را با دقت و کیفیت بالاتری تولید کرد.

پرژه های ساخت قطعات و ابزارهای صنعتی در ابتدای کار با تحقیق در مورد این که از چه روشی و با استفاده از چه نوع آلیاژی قطعه ساخته شود شروع می شود و با استفاده از اسکنر های سه بعدی و استفاده از بزارهای مختلف نمونه اولیه و ماکت ساخته می شود و با طراحی دقیق و از بین بردن عیوب به کمک کامپیوتر طرح نهایی در کامپیوتر طراحی شده و سپس قطعه مرود نظر به کمک دستگاه های پیشرفته تولید می شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در باب تراشکاری و اصوا فرز کاری و کار بر روی سی ان سی پیشنهاد می کنیم مقالات مربوط به این موارد را مطالعه کنید.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *