ردکردن این

معرفی انواع دستگاه های سی ان سی ( CNC )

در این مقاله مطالبی از انواع انواع دستگاه های سی ان سی که در برش و ساخت قطعات صنعتی استفاده می شود مطالبی را برای شما بازگو می کنیم.

یکی از دستگاه هایی که در برش و ساخت قطعات صنعتی از آنها بسیار استفاده می شود و در سالهای اخیر به دلیل راحتی کار با آنها محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده اند دستگاه برش سی ان سی می باشد. راحتی استفاده از این دستگاه ها به این دلیل می باشد که برای کنترل این سیستم به جای انسان از کامپیوتر استفاده می شود و عملا تمام کارها به صورت هوشمند انجام می پذیرد.

استفاده از این ابزارها در در دنیای امروز و صنایع مختلف بسیار رواج دارد و عملا محبوبیت زیادی برای استفاده از آنها وجود دارد ولی استفاده از دستگاه های سی ان سی در صنایعی مانند خودروسازی و فناوری بسیار بیشتر از سایر صنایع می باشد. این دستگاه ها به کمک کامپیوتر و دستوراتی که از کامپیوتر ها صادر می شوند و بدون مداخه انسان فلزات و مواردی که ما می خواهیم را به راحتی و با دقت بسیار بالایی برش می دهند.

انواع دستگاه های سی ان سی CNC

بر اساس نیاز صنایع مختلف دستگاهای برش سی ان سی نیز در انواع مختلفی تولید شده اند که در ادامه به تعریف آنها می پردازیم.

۱- دستگاه مسیر یاب: دستگاه مسیر یاب یکی از رایجترین انواع دستگاه های برش سی ان سی CNC می باشد به کمک این دستگاه می توان برش هایی را بر روی چوب، فلزات و پلاستیک ایجاد کرد. در این نوع مدل از سیتم برش افراد اطلاعات را به داخل کامپیوتر وارد می کنند و سیستم به صورت اتوماتیک دستورات را بر روی فلز یا چوبی که در دستگاه قرار دارد اعمال می کند.

۲- دستگاه برش پلاسما: یکیک دیگر از انواع دستگاه های برش سی ان سی دستگاه برش پلاسما می باشد که از برای بریدن و برش چوب و فلزات استفاده می شود . این سری دستگاه ها برخلاف دستگاه نوع اول که توضیح دادیم به قدرت زیادی نیاز ندارد زیرا از در این نوع دستگاه ها برای برش برروی چوب یا فلز از یک مشعل پلاسما استفاده می شود.

۳- دستگاه برش لیزر: این نوع دستگاه برش در توع عملایتی که انجام می دهد کاملا شبیه به دستگاه پلاسما عمل می کند با این تفاوت که از دستگاه برش پلاسما فقط در برش چوب و فلز استفاده می شود ولی از دستگاه برش لیزر می توان علاوه بر برش برروی فلز و چوب برای بریدن پلاستیک نیز استفاده کرد.

۴- دستگاه پرینتر سه بعدی: این نوع دستگاه برش از دستگاه هایی می باشد که با فناوری های نو و جدید ساخته شده است در دستگاه پرینتر سه بعدی از تکنولوژی که در دستگاه برش لیزری استفاده می شود، استفاده شده است اما با این تفاوت که در این نوع دستگاه یک اکسترودر استفاده می شود که تا زمانی که محصول کامل شود به آرامی پلاستیک را در حرکتی مداوم ته نشین کند.

۵- دستگاه‌های Pick and Place CNC: این مدل از دستگاه برش سی ان سی ار چندین دهانک تشکیل شده است که قطعات الکترونیکی را جمع آموری کرد و با توجه به دستوراتی که از طرف کامپیوتر برایش ارسال می شود قطعات الکترونیک را در محل مورد نظر قرار می دهد. از این نوع دستگاه برای ساخت تلفن‌های همراه، رایانه‌ها، تبلت‌ها  و به طور کلی برای ساخت و برش قطعات الکترونیک استفاده می شود.

۶- دستگاه فرز CNC: در این نوع دستگاه به جای لیزر از ابزار دیگری برای براده برداری استفاده شده است . از این نوع دستگاه برش برای حکاکی و یا برش برروی انواع چوب و یا سنگ استفاده می شود. برتری این دستگاه نسبت به نوع لیزری آن این است که می توان برا حکاکی با عمق بالا و یا عمق تعیین شده بر روی چوب و سنگ استفاده کرد.

۷- دستگاه هوا برش : در این نوع از انواع دستگاه های سی ان سی از گاز به همراه اکسیژن برای برش و جداکردن قطعات از یکدیگر استفاده می شود . این نوه دستگاه بسیار پرترفدار و مقرون به صرفه می باشد زیرا حمل بسیار آسان و استفاده بسیار راحتی دارد. ولی این دستگاه سرعت برش زنی بسیار پایینی دارد به همین دلیل در صنایع مختلف برای تولید انبوه از آن استفاده نمی شود و به جای آن از دستگاه لیزری و یا برش پلاسما استفاده می شود

۸- دستگاه واترجت: یکی از جابترین و جذابترین انواع دستگاه های برش دستگاه واترجت می باشد زیر در این نوع دستگاه از جریان پرفشار آب برای جدا کردن قطعات استفاده می شود. از این نوع دستگاه در صنایع ساختمانی، هوافضا، شیشه، چوب، قطعه‌سازی و خودروسازی، غذایی، برق و نساجی کاربرد دارد.

۹- دستگاه برش لیزری: یکی از انتخاب های ایده آل برای کار روی قطعات حساس استفاده اط دستگاه برش لیزری می باشد . در این دستگاه از اشعه لیزر با پهنای بسیار کم برای برش روس سطوح استفاده می شود . مزیت استفاده از این نوع دستگاه ها در این می باشد که این دستگاه ها تماس مستقیم با نمونه کار ندارند و سرعت بالای استفاده از این ابزار باعث می شود که زمان تولید ابزارها به شدت کم شود. رد این دستگاه ها شرایطی ایجاد شده است که اپراتور می تواند قدز و شدت لیزر را به راحتی کنترل کند تا کیفیت برش ابزارها بسیار بالاتر رود. به همین دلیل است که از این ابزار می توان هم برای برش استفاده کرد و هم برای حکاکی بر روی فلزات و سایر مواد.

دستگاه برش شیشه: شیشه ماده ای بسیار زریف و شکننده است که کار برروی آن نیاز به مهارت و توانایی خاصی دارد. به همین دلیل هم نمی توان از دستگاه های برش معمولی برای برش چنین ماده ای استفاده کرد. موادی که می توان از آنها برای برش شیشه استفاده کرد زیاد نیستند ولی بهترین آنها الماس می باشد که می تواند برش بسیار خوب و عالی بر روی شیشه ایجاد کند.البته استفاده از لیزر هم گزینه ی خوبی به شمار می رود.

اگر به ساخت قطعات علاقه دارید به شما پیشنهاد می کنیم مقاله های مربوط ساخت قطعه و CNC و همچنین مقاله مربوطه به فرزکاری را مطالعه کنید.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *