ردکردن این

عملیات حرارتی بر آلیاژ چه تاثیری دارد؟

در این مقاله قصد داریم تا برای شما از اثر عملیات حرارتی بر آلیاژ ها مختلف مطالبی را بازگو کنیم چون در زمان حرارت دهی آلیاژها مختلف رفتارهای شیمیایی و فیزیکی مختلفی از خود بروز می دهند.

شما با کنترل عملیات حرارتی برروی آلیاژهای مختلف میتوانید آن آلیاژها را اصلاح کنید. در واقع انجام عملیات حرارتی یعنی گرم و سرد کردن آلیاژها می تواند این آلیاژها را در فازهای مختلفی قرار دهد و باعث بروز خواص فیزیکی و شیمیایی مختلفی در این آلیاژها و فلزات شود مانند افزایش استحکام، افزایش سختی آلیاژ، افزایش یا کاهش انعطاف پذیری، مقاومت در برابر سایش و غیره می باشد.

اثری عملیات حرارتی بر آلیاژ های مختلف

اثری که عملیات حرارتی بر آلیاژ های آهنی می گذارد به مواردی مانند ترکیبات و ریزساختارهایی که در آهن وجود دارد بستگی دارد علاوه برآن به مواردی مانند مقدار کار سرد و فیزیکی که قبلا روی آهن انجام شده و میزان دفعات گرم و سرد کردن آهن بستگی دارد. از جمله مثالهایی که می توان استفاده کرد برای تغییر در ساختار دانه های آنها می توان به فرایندهایی مانند بازیابی، تبلور مجدد و رشد دانه ها اشاره کرد.

درواقع عملیات حرارتی که در صنایع مختلف بر روی فلزات انجام می شود برای بهبود خواص کلی فلزات می باشد که بتوانند از آن فلزات در موارد مختلفی استفاده کنند. عملیات حرارتی بر آلیاژ خواص هایی که افراد در صنایع مختلف بیشتر نیاز دارند بوجود می آورد برخی از این عملیات ها که برروی فلزات اعمال می شود شامل چقرمگی، افزایش سختی، قابلیت ماشین کاری بهترف اصلاح ساختارهای درونی فلزات، حذف تنش های درونی و بهبود مقاومت فلزات در برابر سایش می باشد.

واژه ی پرلیت به چه معنا است؟

پرلیت نام یکی از مهمترین آلیاژهای آهنی می باشد که با نام پرلیت ریزدانه و پرلیت درشت دانه  در عملیات حرارتی بر آلیاژ ها شناخته می شوند.

اگر در ساخت آلیاژ آهنی از لایه های فریت و سمانتیت به صورت بسیار نازک در ساختار پرلیت فولاد یوکتوبید استفاده شود عملا پرلیت ریز دانه ساخته می شود و اگر از لایه های فریت و سمانتیت ضخیم  و با فاصله از هم استفاده شود پرلیت درشت دانه ساخته می شود.

تفاوتی که این دو از هم دارند به آهنگ خنک کردن مواد و واکنش شیمیایی است که در آن آستنیت یه پرلیت تبدیل می شود بستگی دارد. اگر به کمک هوای آزاد آلیاژ فولادی که بدست آمده را خنک کنیم پرلیتی که بوجود می آید پرلیت ریزدانه می باشد ولی اگر از کوره برای خنک کردن مواد استفاده کنیم پرلیتی که بوجود می آید پرلیت درشت دانه نامیده می شود.

کار سختی و تمپر کردن در فلزات به چه معنا می باشد

کار سختی خنثی: این نوع فرایند در عملیات حرارتی بر آلیاژ در بیشتر مواقع برروی فولادها انجام می شود. برای انجام این کار ابتدا باید میکروساختارهای مارتنزیت و بینیت را ایجاد کنیم. برای ایجاد چنین ساختارهای عملات حرارت دهی که به فولاد انجام می شود شامل فراین سریع سرد کردن و تمیز کرد فولاد می شود. فرایند کارسختی برروی فولاد باعث می شود تا توانایی تحمل بار برای فولاد افزایش یابد و همچنین عملیات حرارت دهی در کار خنثی باعث می شود تا استحکام، چقرمگی و در برخی موارد مقاومت فولاد افزایش یابد. مزیتی که استفاده از این روش نسبت به روش های دیکر دارد این است که کارسختی خنثی تضمین می کند که ترکیبات شیمیایی فلز به هیچ عنوان تغییر نکند.

کارسختی القایی: از این نوع روش در عملیات حرارتی بر آلیاژ برای بهبود خواص مکانیکی فلزات آهنی استفاده می شود فلزاتی مانند: فولادهای کربنی، آلیاژ فولادها، فولادهای ضد زنگ، چدن، آهن داکتیل، آهن چکش خوار یا فلزات پودری .

استفاده از فرایند کار سختی القایی در فلزات باعث ایجاد سطحی  سختتر در فولاد ها ی می شود بدون آن که ساختار هسته فلز را تغییر دهد. ابته استفاده از این روش باعث افزایش مقاومت سایشی، سختی سطوح و افزایش عمر خستگی فولاد می شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله های مربوط ساخت قطعه و CNC و همچنین مقاله مربوطه به فرزکاری را مطالعه کنید و در فرایند های تولید ابزارهای صنعتی  از نوکات این مقالات استفاده کنید.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *