ردکردن این

تزریق پلاستیک چگونه انجام می شود؟

در این مقاله در مورد چگونگی انجام تزریق پلاستیک ، کاربرد و تاریخچه به وجود آمدن آن به صورت مفصل صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید:

تزریق پلاستیک چیست؟

تزریق پلاستیک در سال ۱۸۶۷ میلادی برای اولین بار به منظور ساخت توپ بیلیارد استفاده شد. برای این کار شخصی به نام John W.H سلولوئید را داخل قالب گرد تزریق کرد. او با ابن کار توانست شکل مورد نظرش را به دست بیاورد.

بعد از تزریق سلولوئید توسط جان به قالب این روش به عنوان تزریق پلاستیک شناخته شد. تقریبا ۵ سال بعد از این اتفاق جان به همراه برادرش دستگاهی را برای تزریق پلاستیک اختراع کردند.

البته دستگاه اختراعی جان و برادرش به خاطر سادگی بیش از حد و ابتدایی بودنش کوچکترین شباهتی به دستگاه های تزریق پلاستیک این روزها نداشت. زیرا دستگاه های تزریق پلاستیک به مرور زمان پیچیده تر و پیشرفته تر شده اند.

امروزه به خاطر وجود این دستگاه های پیچیده و در عین حال پیشرفته ما قادر هستیم که وسیله های متنوع و در عین حال ظریف را تولید کنیم.

بیشترین میزان رشد در صنعت تزریق پلاستیک در دهه ۴۰ میلادی اتفاق افتاد. در دهه ۴۰ که با جنگ جهانی مصادف بود. فردی به نام Jim Hendry دستگاهی را اختراع کرد که توسط آن وسیله های مارپیچ و پیچیده با استفاده از تزریق پلاستیک ساخته می شد. بعد از اختراع جیم هندری سرعت اختراع های بعدی در زمینه تزریق پلاستیک سرعت بیشتری پیدا کرد.

روش تزریق پلاستیک چگونه است؟

تزریق پلاستیک دارای ۴ مرحله اصلی است. این مراحل عبارت اند از :

  1. آماده سازی دستگاه
  2. تغذیه کردن قالب
  3. کاهش دما
  4. مرحله نهایی

یکی از مهمترین دلایلی که باعث شده استفاده از تزریق پلاستیک به صورت روز افزون ، افزایش پیدا کند . امکان ساخت قطعه های ظریف و با کیفیت در شکل های متفاوت و در عین حال در کمترین زمان ممکن است.

البته سرعت بالا در تزریق پلاستیک به این معنا نیست که این کار آسان یا بی اهمیت است. بلکه بالعکس برای گرفتن نتیجه مطلوب از دستگاه مخصوص تزریق پلاستیک باید هر ۴ مرحله ای که در ادامه به توضیح آن می پردازیم با رعایت تمام نکات انجام بشود.

مرحله اول : آماده سازی دستگاه

قبل از انجام دادن هرکاری برای عملیات تزریق پلاستیک ، قالب های دستگاهی که قرار بر استفاده از آن است باید با دقت بالا  آماده بشود.

از آن جایی که قالب ها اغلب متشکل از دو قسمت ثابت و متحرک هستند ، چفت شدن دقیق اجزای قالب در این مرحله بسیار حائز اهمیت می شود.

اخطار!:

اگر قالب های دستگاه به خوبی با یکدیگر چفت نشوند ، ایرادهای به وجود آمده در محصول نهایی تولید شده مشخص خواهد شد.

به همین دلیل است که داشتن دقت بالا در تمام مرحله های تزریق پلاستیک از جمله مرحله آماده سازی دستگاه بسیار مهم است.

قالب های دستگاه به نسبت شکلی که قصد تولید آن را داریم انتخاب می شوند. زیرا قالب همان پایه های تولید شکل مورد نظر ما است.

مرحله دوم : تغذیه قالب

به مرحله ای که در آن مواد مورد استفاده پلاستیکی به درون قالب وارد می شود ، تغذیه قالب می گویند. نام دیگر این مرحله تزریق است.

در مرحله تزریق پلاستیک مورد نظر به دستگاه وارد می شود. این به این معناست که پلاستیک به درون قالبی که ما برای ساخت قطعه مورد نظرمان انتخاب کرده ایم تزریق می شود.

در مرحله ی بعد در تغذیه قالب با استفاده از نیروی فشار و دمای ایجاد شده ، پلاستیکی که به درون قالب وارد شده است ، ذوب می شود.

می توان گفت که این مرحله حیاتی ترین و اصلی ترین مرحله تزریق پلاستیک است که نیاز بع تخصص و مهارت بالایی نیز دارد.

در نهایت پلاستیکی که به وسیله فشار و دما نرم شده بوده شکل قالب را به خود می گیرد.

مرحله سوم : کاهش دما

کاهش دما مرحله سوم در تزریق پلاستیک است. این مرحله با نام خنک کاری نیز شناخته می شود.

در این مرحله پلاستیک مذابی که وارد قالب شده بود به صورت آهسته خنک می شود. بعد از خنک شدن کامل پلاستیکی که به قالب تزریق شده بود شکل ثابت پیدا می کند. ( شکل قالبی که درون آن قرار گرفته است.)

نکته ! :

  • با در نظر گرفتن تلورانس ابعادی ، قطعه مورد نظر با ابعاد مد نظر شما هماهنگ می شود.
  • سرعت بسیار بالا در سرد کردن و یا سرعت بسیار پایین در سرد کردن تاثیر کاملا مستقیم بر شکل نهایی قطعه و همچنین کیفیت آن می گذارد.

مرحله چهارم : مرحله نهایی

در مرحله نهایی قطعه مد نظر تولید شده ما به عنوان قطعه خروجی در از دستگاه خارج شده و در دستان اپراتور قرار می گیرد.

لازم به ذکر است که اگر قطعه زودتر از موقع از قالب بیرون بیاید خراب خواهد شد. پس اپراتور باید همه نکات را در هنگام خروج قطعه مد نظر گرفته و رعایت کند.

به همین خاطر است که اپراتور نباید در انجام این مرحله عجله کند.

اپراتور در وهله اول باید مطمئن بشود که قطعه پلاستیکی کاملا خنک شده است. زیرا قطعه باید با استفاده از فشار اعمالی از بالا خارج بشود.

به همین دلیل است که وجود هر نوع نرمی که ناشی از حرارت باشد می تواند منجر به خراب شدن محصول نهایی بشود.

پولیش کردن قطعه تولیدی / پرداخت کردن قطعه تولیدی :

امروزه قالب هایی که برای تزریق پلاستیک استفاده می شوند در شکل ها و اندازه های متفاوت وجود دارد.

از آن جایی که در حوزه تزریق پلاستیک پیشرفت های چشمگیری اتفاق افتاده است  ، قالب ها می توانند در اشکال پیچیده و در عین حال ظریف وجود داشته باشند. با استفاده از قالب های متنوع ، امروزه ما قادر به ساخت انواع قطعه ها با اشکال مختلف هستیم.

در حالت کلی ، ساخت قالب ها توسط دستگاه های CNC انجام می شوند. جنس قالب ها اغلب اوقات آلومینیومی  و استیل است.

روش های موارد کاربردی عبارت اند از :

  • ساده
  • نرم شده
  • پولیش
  • سند بلاست

در ادامه به بررسی روش های نام برده شده در بالا می پردازیم:

ساده:

از روش ساده برای تولید کردن قطعه های ضخیم یا غیر ظریف استفاده می شود. زیرا احتمال دارد که در زمان ماشین کاری ، روی قطعه شیار ایجاد بشود.

نرم شده:

در روش نرم نیز امکان دارد که در زمان فرآیند ماشین کاری بر روی قطعه خطوطی ایجاد بشود . البته این خطوط با استفاده از سمباده قابل حذف شدن هستند. اما باز هم امکان دارد که خط های ایجاد شده بر روی قطعه در زمان سمباده کشی دیده بشود.

پولیش:

پولیش در این مرحله به وسیله سوسپانسیون الماس انجام می شود. این نوع پولیش به ما سطح بسیار صافی بر روی قطعه را می دهد.

سند بلاست:

سند بلاست باعث تولید یک قطعه بدون کوچکترین مشکل می شود . پس اگر به دنبال تولید یک قطعه بی عیب و نقص هستید بهترین گزینه برای شما سند بلاست است.

پیشنهاد می شود مقالات مربوط به ساخت قطعه و cnc و همچنین مقالات مربوط یه فرزکاری را مطالعه بفرمایید.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *