ردکردن این

قالب گیری تزریقی چگونه انجام می شود؟

متخصصان حوزه ساخت و نیروهای با تجربه گروه صنعتی معجزه صنعت در این مقاله به صورت مفصل در مورد نحوه قالب گیری تزریقی صحبت خواهند کرد. پس اگر به دنبال اطلاعات جامع در مورد قالب گیری تزریقی هستید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید:

قالب گیری تزریقی چیست ؟

اگر به دنبال منبع تولید تمام قطعات پلاستیکی و فلزی در اطرافتان هستید می توانیم به قالب گیری تزریقی اشاره کنیم . البته قابل ذکر است که برخی افراد گمان می کنند تولید یک قطعه با کیفیت و استحکامی که می بینید در نتیجه یک فرآیند بسیار سخت و طاقت فرسا به دست می آید.

اما در واقعیت با پیشرفت روز افزون انسان در فناوری ، فرآیندهایی به وجود آمده است که امکان تولید بهترین قطعه با بالاترین کیفیت و در عین حال بدون کوچکترین سختی را به تولید کننده می دهد. تنها کافی است که از کمی فکر و مهارت در کنار دستگاه های پیشرفته امروزی استفاده کنند.

یکی از رایج ترین روش ها که به تولید کننده امکان تولید انبوه قطعات را با کیفیت بالا می دهد قالب گیری تزریقی است.

از قالب گیری تزریقی می توان به عنوان یکی از فرآیندهای تولید قطعه های فلزی یا پلاستیکی با استفاده از مواد اولیه نام برده شده در زیر دانست:

 • شیشه
 • انواع پلیمر
 • انواع الاستومر
 • انواع فلز

برای تولید قطعه از روش تزریق پلاستیک ، مواد اولیه ساخت قطعه با حرارت به صورت مذاب در می آیند ، سپس با کمک گرفتن از اهرم ها ، پیستون ها و البته با میزان فشار مشخص مواد مذاب به داخل قالبی که از قبل مشخص و تهیه شده تزریق می شوند.

قالب های استاندارد در فرآیند تزریق پلاستیک ، دارای دریچه های تهویه هستند. زیرا در این فرآیند بخار های مواد مذاب و گرمای حاصل از مواد مذاب باید از دریچه تهویه های موجود در قالب خارج بشوند. این فرآیند موجب خنک شدن و شکل گرفتن بهتر مواد مذاب تزریق شده داخل قالب می شود. قطعه مورد نظر ما بعد از خارج شدن از قطعه بعد از سرد شدن مواد مذاب و گرفتن شکل قالب به خود ساخته می شود.

قالب گیری تزریقی چه کاربردهایی دارد؟

می توان گفت که اکثر قطعات و لوازمی که ما در طول روز از آن استفاده می کنیم به وسیله قالب گیری تزریقی ساخته شده است. در واقع قطعاتی که با این روش ساخته می شوند ، عجین شده زندگی ما هستند.

اما اگر بخواهیم دقیق تر به کاربردهای روش قالب گیری تزریقی اشاره کنیم ، می توانیم موارد زیر را نام ببرم :

 • قابل استفاده در صنعت ساخت قطعات خودرو
 • قابل استفاده در صنعایع الکتریکی
 • قابل استفاده در ساخت لوازم برقی
 • قابل استفاده در ساخت اسباب بازی
 • قابل استفاده در ساخت لوازم خانگی یک تکه
 • قابل استفاده در ساخت ظروف نگهدارنده
 • قابل استفاده در صنایع بسته بندی
 • قابل استفاده در تولید میز و مبلمان پلاستیکی
 • قابل استفاده در تولید میز و مبلمان فلزی یکپارچه

در یک جمله می توان گفت که از روش قالب گیری فلزی برای ساخت انبوه لوازم و قطعه هایی در دنیای مدرن استفاده می شود که بیشترین کاربرد را برای استفاده بشر داشته باشد.

انواع قالب گیری تزریقی

از آن جایی که قالب گیری تزریقی یکی از رایج ترین و بهترین فرآیند برای تولید انبوه انواع قطعه است. این روش از راه های مختلفی و دستگاه های گوناگون انجام می شود.

روش تزریق باعث می شود که قالب ها به دو نوع قالب تقسیم بشود:

 1. قالب گیری پیچشی
 2. قالب گیری پیستونی

در ادامه تفاوت دو قالب نام برده شده در بالا را بررسی می کنیم.

قالب گیری پیچشی / Screw :

در روش قالب گیری پیچشی تزریق مواد مذاب به درون قالب به این صورت اتفاق می افتد که ، اهرم تزریق شروع به چرخیدن می کند و رزین را در محفظه گرم هم میزند و با حرکت کردن رو به جلو مواد مذاب را به طرف قالب مورد نظر حرکت داده و هدایت می کند.

بعد از وارد شدن مواد مذاب به داخل قالب ، اهرم تزریق که مواد مذاب را به درون قالب هدایت کرده بود ، این بار به صورت چرخشی به سمت عقب حرکت می کند. حرکت اهرم تزریق به عثب باعث می شود که مواد مذاب بیشتری به درون قالب وارد بشود. و در نتیجه قالب مورد استفاده ما به صورت کامل پر از مواد مذاب بشود.

قالب گیری پیستویی / Ram Or Plunger :

در این نوع از تزریق مواد ، اهرم فشار به کار گرفته شده توسط ماشین قالب گیری باعث انتقال مواد مذاب به داخل قالب می شود.

در این روش ابتدا مواد اولیه به درون یک قیف ریخته می شوند تا به مواد مذاب تبدیل بشوند . بعد از تبدیل مواد اولیه به مواد مذاب اهرم فشار که به آن بازوی تزریق نیز گفته می شود ، به جای چرخیدن و به گردش در آوردن مواد مذاب مثل مدل قبل  ، مواد مذاب را با فشار به سمت قالب می فرستد.

به همین دلیل است که اسم این روش قالب گیری پیستویی نام گذاری شده است.

در قالب گیری پیستویی از آب به منظورخنک کردن هرچه سریع تر مواد مذاب استفاده می شود .

جنس قالب های گوناگون در قالب گیری تزریقی:

اغلب در پروسه تزریق از دو نوع ماده استفاده می شود :

 1. گرما نرم  = نرم شدن با مواجه با گرما
 2. گرما سخت = سخت شدن با مواجه با گرما

در زمان فرآیند تزریق نسبت به واکنش مولوکولی که در برابر گرما اتفاق می افتد مواد گرما نرم یا گرماسخت می شوند.

به دلیل توضیحات داده شده در بالا یکی از حیاتی ترین بخش قالب گیری به روش تزریق ، انتخاب جنس مناسب برای قالب تزریق است.

از آن جایی که فلز ها می توانند سطح صاف و یک دست به قطعه نهایی تولید شده بدهد ، اغلب قالب هایی که برای قالب گیری تزریقی استفاده می شوند از جنس فلز هستند.

البته نوع فلزاتی که در قالب ها به کار رفته است به موارد زیر بستگی دارد:

 • نوع مواد اولیه
 • ترموست یا ترموپلاست بودن
 • استانداردهای تولید

متداول ترین فلز برای قالب های مورد استفاده در قالب گیری تزریقی عبارت اند از :

 • فولاد
 • کروم

میزان آلیاژ به کار رفته در قالب با پوشش دهی نتیجه ی مستقیم دارد. یعنی هر چه میزان آلیاژ استفاده شده در قالب بیشتر باشد ، قابلیت پوشش دهی و سطح صاف در محصول نهایی نیز بالا تر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می شود مقالات مربوط به ساخت قطعه و cnc و همچنین مقالات مربوط یه فرزکاری را مطالعه بفرمایید. امیدواریم مطالب این مقالات برای فعالیتتان مفید باشد.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *