ردکردن این

چگونه قالب دایکاست طراحی می شود؟

در این مقاله قصد داریم تا برای شما از نوعی قالب که برای تولید انبوه قطعات الکترونیک استفاده می شود مطالبی را بازگو کنیم به این نوع قالبها، قالب دایکاست گفته می شود.

چگونگی طراحی قالب دایکاست

دایکاست روشی می باشد که در آن می توان قطهات و اجزای صنعتی را در تعداد انبوه طراحی کرد و ساخت. مهمترین گام در استفاده از این روش طراحی قالب دایکاست می باشد که در طراحی آن باید بسیار به جزئیات توجه کرد زیرا شکل و ویژگی های قالب تاثیر بسیار مستقیمی بر روی محصولی که در انتها بوجود می آید دارد. در این روش دایکاست فلزی که ذوب شده است را به داخل قالب هل می دهد و این کار را به کمک انرژی بالا رونده انجام می دهد. به همین دلیل هم قالب باید مشخصات و ویژگی های دقیقی داشته یاشد تا یک چنین امری میسر باشد.

در واقع قالب دایکاست به قالبهایی گفته می شود که قابلیت استفاده مجدد در صنعت ساخت قطعه دارند. از این قالب ها بیشتر برای تولید قطعات پیچیده استفاده می شود. برای ساخت این قالب و همچنین افزایش مقاومت آنها در برابر حرارت معمولا از یک آلیاژ غیر آهنی مانند آومینیوم یا روی در ساخت چنین قالب هایی استفاده می شود. تاریچه ساخت قالب های دایکاست به اواسط قرن ۱۹ در ایالات متحد آمریکا باز می گردد. در آن زمان روش کار برای ساخت این گونه قالب ها به این شکل بوده که یک فلز با آلیاژ را ذوب کرده و آن را با فشار بالا به یک قالب فلزی تزریق می کردند و به این شکل مقاومت قالب را بالا می بردند

اهمیت طراحی قالب دایکاست

رعایت کردن اصول در طراحی قالب دایکاست از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیر طراحی این قالب ها بر ویژگی محصول نهایی مانند شکل و قواره، کیفیت و یک پارچگی محصول تولید شده بسیار تاثیر گذار است. رعایت نکردن ویژگی هیا درست در طراحی قالب منجر به تولید محصول با کیفیت پایین و حتی خوردگی ابزار و ماده می شود در حالی که طراحی اصولی و درست می تواند منجر به کارایی بهتر محصول تولیدی و حتی کاهش زمان تولید محصول شود.

عوامل مؤثر بر کیفیت طراحی قالب دایکاست

در طراحی قالب بابد به ویژگی های خاصی توجه کنیم البته تصمیم گیری در مورد این ویژگی ها به پروژه ای که می خوایم بر روی آن کار کنیم نیز باز می گردد. این ویژگی ها و عوامل عبارتند از:

شیب

در واقع شیب میزان درجه ای از سطح قالب دایکاست است که می توان مرکز و یا هسته یک قالب را آن میزان کاهش داد. برای خارج کردن فلز مذابی که برای ریخته گری داخل قالب ریخته شده است شیب دقیقی نیاز است ولی چون شیب قالب ثابت نیست و می توان آن را تغییر داد ویژگی هایی مثل نوع آلیاژی که در فرایند ریخته گری و ذوب شده مورد استفاده قرار می گیرد همچنین شکل دیوار و عمق قالب می تواند بر فرایند ریختگری تاثیر مستقیم بزارد.

هندسه ای که در طراحی قالب مورد استفاده بوده نیز بر میزان شیب آن تاثیر دارد. به شکلی که به دلیل خطر جمع شدگی، سوراخ‌های بسته شده باید باریک شوند. به همچنین، دیواره‌های داخلی ممکن است جمع شوند و بنابراین نیازمند شیب بیشتری در مقایسه با دیوارهای بیرونی هستند.

نوارها

نوارها اتصال کاوی شکلی می باشند که برای صاف کردن سطوح زاویه دار مورد استفاده قرار می گیرند. نکته ای که باید به آن بسیار دقت کنید این است که گوشه های تیز می توانند فرایند ریخته گری را با مشکل مواجحه کنند به همین دلیل هم اکثر قالب ها نوارهایی دارند که دارای لبهای گرد بوده و به همین خاطر میزان ریسک خطا در تولید محصولات را به حداقل می رساند. تنها جایی که نمی توان نوارها را به آن اضافه کرد خطوط مجزا کننده است.

خطوط مجزا کننده

در واقع این بخش ها مجزا کننده یا خطوط مجزا کننده به قسمت هایی گفته می شود که در آن مناطق قسمت های مختلف قالب به یکدیگر متصل می شود. اگر این خطوط درست مشخص نشده باشند باعث می شوند تا موادی که به داخل قالب ریخته می شود از آن خارج شده و مشکلات زیادی را بوجود می آورد مثلا از کیفیت کار ساخته شده به شدت کم می کند.

برجسته‌کاری

در داخل قالب دایکاست گره هایی وجود دارد که به آنها برجسته کاری گفته می شود. این گره ها در داخل قالب نقش نقاط نصب را اجرا می کنند. تولید کنندگان در برخی مواقع برای آنکه اطمینان حاصل کنند که ضخامت دیوارها در تمام نقاط یکسان می باشد سوراخی به داخل این برجسته کاری ها اضافه می کنند و با اندازه گیری عمق پی به ضخامت دیواره می برند. فلز نمی‌تواند به راحتی در برجسته‌کاری‌های عمیق پر شود بنابراین نوار یا شیار برای حل کردن این مشکل ضروری خواهد بود.

شیارها

وجود این شیارها در قالب دایکاست بسیار لازم می باشد زیرا ایت شیارها احتمال ترک خوردگی که بر اثر فشار و ضخامت نامناسب ممکن است بوجود آید را بسیار کاهش می دهد. درواقع کاری که این شیارها می کند افزایش میزان قدرت و تحمل قالب به ویژه محصول در برابر فشارهای وارده می باشد. البته این شیاره کمک شایانی در کاهش وزن محصولات تولید شده ایفا می کنند.

سوراخ‌ها و دریچه‌ها

یکی از اصول بسیار مهم در طراحی قالب دایماست قرار دادن سوراخ ها و دریچه های در طراحی ها می باشد .زیرا وجود چنین سوراخ هایی در ورد مواد برای ریختگیر و همچنین باز کردن و خارج کردن قاب آن هم به راحتی بسیار تاثیر گذار می باشد. وجود ویژگی هایی مانند مخرج لبریزی، تخلیه و خوراننده‌های عرضی نیز ممکن است برای جلوگیری از ریخته شدن ناخواسته مواد در سوراخ‌ها جلو گیری کند.

نمادها

نماده ها شامل برچسب یا و یا لگوهای است که تولید کنندگان و سازندگان محصولات بروی محصولی که تولید می کنند می زنند. این نمایه ها می تواند شامل اسم و یا نماد شرکت سازنده باشد. این ماده ها بر فرایند دایکاست تاثیر آنچنانی ندارند ولی درست کردن آنها می تواند هزینه بسیار زیادی برای شرکت ها داشته باشد. مخصوصاً اینکه لوگو یا نماد برجسته مستلزم حجم فلز ذوب شده‌ی اضافی برای هر قطعه‌ی تولیدی می‌شود. در حالی که نمایه های فرو رفته می تواند هزینه ی تولد را کاهش دهد.

پیشنهاد می کنیم از خواندن مقالات مربوط به ساخت قطعه، فرز کاری و دستگاه های سی ان سی قافل نشوید.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *