ردکردن این

دستگاه سنگ زنی قطعات صنعتی

در این مقاله قصد داریم تا تا برای شما از نحویه چگونگی ایجاد سطوح صاف و یک دست در قطعات صنعتی مطالبی بازگو کنیم . ایجاد چنین سطحی به کمک دستگاهی به نام دستگاه سنگ زنی ایجاد می شود.

اسامی دیگر روش سنگ زنی عبارت است از سنگ سابی یا Grinding که در این روش ابزارهای مورد استفاده تشکیل شده از دانه های ریز و مواد ساینده سخت می باشد که برای ایجاد سطحی صاف و نرم بر روی ابزارهای تولید شده استفاده می شود. به عبارت دیگر این دانه مانند دستگاه های تراش با لبه های تیز می باشند که برای سایش و ایجاد سطحی صاف و یک دست مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از دستگاه هایی که در صنعت ساخت قطعات صنعتی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد دستگاه سنگ زنی می باشد زیرا به کمک این دستگاه سطوح صاف و یکنواختی را برروی قطعات صنعتی ایجاد می کنیم. این دستگاه دارای یک دیسک یا همان صفحه ساینده قطعات صنعتی می باشد که توانایی ایجاد سطوح صاف را دارد این صفحه برای این که بتواند سطوح صافی بر روی فلزات ایجاد کند نمی تواند بارهای سنگین را بردارد بلکه فقط برای باربرداری بسیار کم مورد استفاده قرار می گیرد.

در صنعت ساخت قطعات انواع مختلفی از دستگاه سنگ زنی وجود دارد که این در این دستگاه ها صفحه ی سنگ زنی مغناطیسی بر اساس کاری که می خواهیم انجام دهیم دارای اندازه، جنس و دانه بندی های متفاوتی می باشند که جنس آن می تواند از الماس تا سایر سنگ های معنی بر اساس سختی کانی مورد نظر متفاوت باشد. ماشین سنگ زنی برای خشن کاری، ظریف کاری و به پایان رساندن عملیات بر روی ابزار و قطعان صنعتی بسیار  مفید می باشد.

از مهمترین دستگاه هایی که در ساخت قطعات از آنها بسیار استفاده می شود دستگاه سنگ زنی می باشد.د رواقع این دستگاه های  در دسته دستگاه های برش یا همان CNC ها قرار می گیرد . در این دستگاه ها برای ایجاد برش و حذف مواد از روی قطعه صنعتی از حرکت چرخشی صفحه ی سنگ مغناطیسی شده استفاده می شود. ار چنین ماشینی بیشتر برای ماشین کار قطعاتی استفاده می کنن که سختی بالایی دارند. مزیت این روش کیفیت سطح بالای و صافی می باشد که برروی قطعات ایجاد می شود می باشد.

به همین دلیل است که دستگاه های سنگ زنی عملا در بیشتر کارگاه های ساخت قطعات مورد استفاده قرار می گیرند و به آنها به چشم یک فرایند نهایی نگاه می شود.

انواع دستگاه سنگ زنی

دلیل بوجود آمدن چنین دستگاهی این می باشد که صنایع مختلف نیاز داشتند تا در فاصله زمانی بسیار کم در کیفیت بالا محصولاتی که به دستشان می رسد دارای سطحی صاف و یک دست باشند که دستگاه سنگ زنی چنین نیازی را به راحتی برطرف می کند. از جمله پیشرفته ترین نوع این دستگاه ها دستگاه سنگزنی اولترا مدرن CNC می باشد که مخفف کنترل عددی رایانه ای می باشد. در واقع این دستگاه توانایی ماشین کاری ابزار مورد نظر بدون دخالت دست را دارد عملا دستگاهی تمام اتوماتیک می باشد. حتی با این که بسیاری از صنایع ابزارهایی که نیاز دارند بسیار پیچیده می باشند مانند میل لنگ، شافت، دریچه، یاتاقان، امروزه ماشین کاری و سیقل دادن چنین ابزاری به کمک چنین ماشینی بسیار سریع و راحت می باشد.

امروزه دیگر نیاز به حضور مداوم یک کارگر در کنار این دستگاه ها نمی باشد زیرا تمام عملیات انجام شده توسط این دستگاه ها مانند سیقل دادن، بار زنی، تخلیه قطعات کار تماما به صورت کاملا اتوماتیک و خودکار انجام می پذیرد.

راه اندازی دستگاه سنگ زنی

در این دستگاه ها سیستم مکانیکی و ااکترونیکی مختلفی استفاده می شود که هر کدام از آنها وظیفه یخاصی در این دستگاه برعهده می گیرند. به دلیل استفاده از همین سیستم ها تنظیم و کنترل این قیبل دستگاه ها کاری پیچیده می باشد. د رادامه برخی از قسمت های مختلف این دستگاه را برای شما توضیح می دهیم.

درایو

درایو چنین ابزاری باید در مقابل فشارهای مختلفی که بر اثر وزن ابزارها و عملیات تراشکاری ایجاد می شود از مقاومت بالایی برخوردار باشند. در این ابزارها و دستگاه ها درایو باید بتواند به صورت مداوم و قابل اطمینان کشتاور لازم در برابر فشاری که از سوی قطعات و چرخش ابزار بوجود می آید را بوجود آورند. نیروی این دستگاه در بیشتر مواقع توسط موتورهای برقی که به این دستگاه متصل می باشد تامین می شود و در برخی مواقع هم به کمک درایوهای هیرولیک یا پنوماتیک تامین می شود.

دیسک دوار سنگ زنی

قطعه اصلی دستگاه سنگ زنی دیسک آن می باشد که بدون آن وجود چنین دستگاهی بی معنی می باشد. در واقع این دیسک ها ابزار چرخشی می باشند که به صورت متقارن در دستگاه قرار می گیرند در این دسیک ها زیرهایی قرار دارد که به کمک پیوند متالوژی مواد باعث نگه داشته شدن این دیسک در دستگاه سنگزنی می شوند. لبته تیز این دسیک ها در زمان تماس با قطعه کار مواد را به کمک برشی که برروی قطعه ایجاد می کند از روی کار جدا می کند. دیسن دستگاه سنگ زنی ابزار بسایر مهمی میباشد و اگر در انتخاب دیسک مورد نظر اشتباه صورت گیرد ممکند است کل پروژه ساخت و تولید لبزارها با شکست روبرو شود.

مایع خنک کننده

به دلیل این که عمل سنگ زنی و برداشت از روی سطح قطعه عملیاتی فرسایشی می باشد با گرمای بسیار زیادی روبرو می باشد. به دلیل همین گرمای زیاد دیسک برش آسیب می بیند. در واقع سوختن تیغه و یا سنگ برش زمانی اتفاق می افتد انرژی زیاد در فریاند سایش به گرما تبدیل شود که این موضوع باعث از بین رفتن تیغه برش می شود. برای جلو گیری از چنین مسله ای در ستگاه های سنگزنی از مواد خنک کننده در هنگام برش استفاده می شود. خنک مردن دستگاه و تیغه ها به کمک نازل های روان کنند و یا مواد خنک کننده انجام می شود. در این کار مایع خنک کننده به صورت کاملا مستقیم ناحیه ماشین کاری هدایت می شود. نازل های روان کننده مایع خنک کننده از طریق سیستم تغذیه از مخزن مرکزی در دستگاه سنگ زنی CNC با مایع خنک کننده تامین می شوند.

اگر به ساخت قطعات علاقه دارید به شما پیشنهاد می کنیم مقاله های مربوط ساخت قطعه و CNC و همچنین مقاله مربوطه به فرزکاری را مطالعه کنید.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *