ردکردن این

انتخاب ابزار مناسب ماشینکاری

در این مقاله قصد داریم تا برای شما دوستان در باب چگونگی انتخاب ابزار مناسب ماشینکاری و این که کدام ابزار برای چه نوع ماشین کاری بهتر است صحبت کنیم.

فرایندهای ماشینکاری بر روی قطعات صنعتی به چندین دسته تقسیم می شود از جمله آنها می توان به فرزکاری، تراشکاری و غیره اشاره کرد. موفقیت در چنین اعمالی به ابزار مناسب و درستی که متناسب با کاری که انجام می دهیم بستگی دارد. برای موفقیت در ماشینکاری علاوه بر مناسب بودن ابزار باید به جنس ابزار همچنین شکل و اندازه ابزار که مناسب با فعالیت و کار ما باشد توجه کنیم.

برای ساخت ابزار صنعتی و ماشین کاری آنها ابزارهای مختلفی با ویژگی های مختلف و قیمت های مختلفی را می توان استفاده کرد از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فولادهای آلیاژی پر کربن
 • فولادهای با آلیاژ کم و متوسط
 • فولاد ابزار تندبر (HSS)
 • آلیاژهای ریختگی کبالت
 • کاربیدهای سمانته
 • کاربیدهای ریختگی
 • کاربیدهای روکش شده
 • فولادهای تندبر روکش دار
 • سرامیک های تقویت شده
 • نیترید بور مکعبی (CBN)
 • الماس های تک و چند بلور

در ماشینکاری یکی از کارهایی که انجام می شود تا میزان هزینه تمام شده برای تولید محصولات کم شود کاهش زمان لازم برای تولید ابزارها می باشد که این کار را به کمک ابزار براده برداری با کیفیت که سرعت انجام کار را بسیار بالا می برد.

تیغه ها به دلیل آن که ابزاری می باشند حساس می باشند و با نمونه کار تمام مستقیم دارند باید ویژگی های خاصی داشته باشد که در زیر به معرفی برخی از آنها می پردازیم:

یکی از موارد بسیار مهم برای هر تیغه ای مقاومت آن در برابر سایش می باشد

هر تیغه ای بسته به جنس نمونه کاری که بر روی آن عمل برش را انجام می دهد باید مقاومت در برابر خودگیو بریدگی لبه تیغه داشته باشد

جنس هر تیغه در واقع سختی آن را نشا می دهد که باید به آن بسیار دقت کرد

بر اثر سایش تیغه بر روی نمونه کار حرارت بوجود می آید که باعث کاهش کارآمدی تیغه می شود پس سحتی تیغه در دمای بالا را نیز باید مد نظر قرار دهید

یکی از موارد مهم برای هر تیغه ای مقاومت آن در برابر ضرباتی است که در هنگام کا به آن وارد می شود

مقاومت در برابر تغییر شکل به جنس تیغه باز می گردد و نمونه کاری که برروی کار می شود باید به مقاومت تیغه بسیار دقت کرد

پایداری شیمیای تیغه موردی است که باید به آن بسیار توجه کرد و به این معنی می باشد که تیغه با ماده ای نمونه کار از آن تشکیل شده است ترکیب نشود

در فرایندها و کارهای مختلف ماشینکاری مانند برش و فرزکاری، سرعت انجام کار و نرخ پیشرفت کار به جنس ابزار مورد استفاده و جنس تیغه هایی که برای براده برداری استفاده می شود محدود می شود. هرچه عمر ابزار ماشینکاری بیشتر باشد , دفعات تعویض ابزار و در نتیجه زمان و هزینه نیروی انسانی مورد نیاز کاهش می یابد و هزینه توقف تولید نیز کمتر می شود.

در ادامه به معرفی برخی از مواد که در ساخت تیغه ها مورد استفاده قرار می گیرد می پردازیم:

فولاد ابزار

در گذشته متداول ترین ابزاری که برای ساخت تیغه از آنها استفاده می شده از جنس فولاد بوده است و یا از آلیاژهایی استفاده می شده که ترکیب فولاد در آنها بوده است. بر روی این تیغه های فولادی عملیات حرارت دهی انجام می شد تا مقاومت آنها افزایش یابد و همچنین عملیات بازپخت کا باعث افزایش مقاومت این ابزار در دمای بالایی که به دلیل براده برداری بوجود می آمد می شد.

در تیغه های فولادی برای بالا بردن سختی از موادی مانند مولییدن و کروم استفاده می شود و همچنین با ترکیب کردن فولاد با تنگستن و مولییدن می توانستند کاری کنند که مقاومت تیغه ها بسیار بالا رود.

برای ساخت ابزار برشی ارزان قیمت می توان از آلیاژ فولاد استفاده کرد زیرا این آلیاژها تا دمای بازپخت مقاومت سایشی محدود و کمی دارند از این جهت قیمت آنها بسیار ارزان می باشد و مناسب برای کارهایی می باشد که سرعت پایین تولید می شوند می باشد.

نکته انجام دادن کار بر روی نمونه مورد نظر در سرعت پایین باعث ایجاد حرارت پایین می شود.

فولاد تندبر

این دسته از فولادها در واقع فولادهایی می باشند که در داخل آنها از آلیاژهای زیادی استفاده می شود ویژگی ابزاری که از این مواد بوجود می آید این است که این ابزار می تواند در دماهای بالا نیز سختی خود را به خوبی حفظ کند البته به این نکته نیز باید دقت شود در مقایسه ی ابزاری که با فولاد تندبر ساخته می شوند در مقابل با ابزاری که با فولادی در طول عمر مساوی، قابلیت برش دو تا سه برابر سریعتر را دارا می باشند و آن هم به دلیل مقاوت بالایی است که دارا می باشند.

این فولادها که به اختصار HSS نیز نامیده می شوند دارای عناصر آلیاژی مولیبدن, کبالت, تنگستن, کروم و وانادیوم هستند که سختی و مقاومت سایشی آنها را افزایش می دهد.

کاربید

کاربیدها در واقع بع آلیاژهایی گفته می شود که در ساخت آنها از مواد غیر آهنی استفاده شده است. نام دیگر این مواد کاربیدهای سمانته و یا تف جوش می باشد و علت چنین نام گذاری این می باشد که اینمواد به روش متالوژی پودر ساخته می شوند. مزیت استفاده از این مواد این است که در صورت استفاده در ابزارهای برش سرعت انجام کار و برش زدن را به ۴ تا ۵ برابر افزایش می دهند و به این شکل زمان انجام کار را بشدت کم می کنند. کاربیدها از مقاومت بالایی در برابر دما برخوردار می باشند همچنین از پایداری شیمیای خوب و اصطکاک کمتری در هنگام براده برداری برخوردار می باشند. این مورد مانع از واکنش شیمیایی تیغه با آلیاژهای نمونه کار می شود . بیشتر کاربیدهایی که در دنیا مورد استفاده قرار می گیرند برپایه تنگستن ساخته می شوند و عملا برای تولید آنها از مخلوطی از کاربیدهای تنگستن و کاربیدهای تیتانیوم و نانتالیوم استفاده می شود.

اگر به ساخت قطعات علاقه دارید به شما پیشنهاد می کنیم مقاله های مربوط ساخت قطعه و CNC و همچنین مقاله مربوطه به فرزکاری را مطالعه کنید.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *