ردکردن این

چگونه یک نوار نقاله مناسب انتخاب کنیم؟

در این مقاله قصد داریم تا برای شما در مورد انواع نوار نقاله ها و کاربرد آنها در صنعت ساخت قطعات فلزی صحبت کنبم.

نوار نقاله ها و یا به عبارت دیگر کانوایرها تجهیزات بسیار کارآمد و مهمی می باشند که در صنعت فلز کاری برای انتقال مواد به افراد بسیار کمک می کنند در واقع می توان گفت نوار نقاله ها در تمام ابعاد صنعت کاربرد فراوانی دارند و برای کارخانه هر صنعت کاری بسیار نیاز و لازم می باشد. از این ابزارها در صنایع مختلفی استفاده می شود از جمله صنعت های معدنی،پتروشیمی، نفت، خودرو و … .

به طور کلی در تمام زمینه های که نیاز داریم قطعه ای را از جایی به جای دیگری انتقال دهیم، نوار نقاله ها حضور بسیار پر رنگی دارند. در صنایعی مانند صنعت ساخت دارو، شرکت هایی که در آنها مونتاژ قطعات انجام میشود، برای انتقال قطعاتی که از معادن استخراج می شود، انتقال مسایل سنگین صنعتی و … در تمام این موارد حضور نقاله ها به چشم می خورد.

انواع مختلف نوار نقاله

 • کانوایر تسمه ای یا لاستیکی
 • کانوایر رولیکی یا غلتکی ثقلی
 • کانوایر زنجیری
 • نوار نقاله غلتکی موتوری
 • کانوایر صفحه ای
 • کانوایر باربر سقفی
 • کانوایر قاشقی یا ملاقه ای بالابر
 • کانوایرهای شکم دار مخصوص خطوط حمل بار

چرا ما از تسمه نقاله ها در صنایع استفاده می کنیم؟

دلایل استفاده از تسمه نقاله ها بسیار زیاد می باشد ولی ما در زیر به بیان تعدادی از آنها می پردازیم :

 1. ما به کمک چنین نوار نقاله هایی می توانیم در زمان خود صرفه جویی کنیم
 2. برای انتقال یک قطعه از محلی به محل دیگر از حرکات بی جا و زیاد بار کاسته می شود
 3. اگر ابزارها بسیار سنگین باشند نقاله ها کمک بسیار زیادی در حمل آنها به ما می کنند
 4. به کمک این وسایل می توانیم محصولات را به نقطه دیگری منتقل کنیم در حالی که اپراتور برروی آن قطعات کار انجام می دهد
 5. راحتی کار در دریافت و گرفتن محصولات از روباتها
 6. برای ذخیره سازی سریعتر محصولات
 7. این وسایل در کاهش صدمه کارکنان بسیار دخالت دارند
 8. برای متصل کردن و حرکت دادن راحت تر محصولات بین ایستگاه ها

یکی از وسایل بسیار با انعطاف که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد نوار نقاله ها می باشند به شکلی که در صورت نصب صحیح و جایگذاری درست آنها می توان بهره وری کار را به میزان چشگیری افزایش داد.

چگونه یک نوار نقاله مناسب انتخاب کنیم؟

"<yoastmark

برای انتخاب مناسب در گام اول باید اطلاعات کامل از کاری که می خواهیم انجام دهیم داشته باشید سپس اطلاعات دقیق و کافی از محصول یا نوار نقاله داشته باشیم. درک کامل و درستی که ما از نوار نقاله بدست می آوریم بسیار ما را در طراحی بهینه مفید می باشد. شما در گام نخست باید بدانید این نوار نقاله را در کجا می خواهید استفاده کنید و از آن چه انتظاراتی دارید و با جستجوی دقیق ببینید کدام نوار نقاله می توانید نیازهای شما را برآورده کند و یا به بهترین شکل ممکنه به آنها پاسخ دهد.

در گام دوم باید به سراغ بررسی این موضوع بروید که محدودیت این سیستم ها در چیست. این موضوع بسیار با اهمیت است زیرا می تواند کاری کند تا پروژه به کل ازبین برود. این درست است که این سیستم ها می توانند میزان بهره بره را به میزان چشم گیری افزایش دهد ولی از طرف دیگر هم نواقص نقاله ها می تواند کار را به طور کلی از بین ببرد. پس در انتخاب این گونه وسایل بسیار دقت کنید و اطلاعات کاملی جمع آوری کنید.

کانوایر ها گاهی به صورت کانوایرهای زمینی یا نقاله های سقفی استفاده می شوند. این یک نکته مهم در تصمیم گیری است. نقاله های سقفی می توانند اشکال مختلفی داشته باشند، اما همه این مزیت را دارند که کانوایر بر روی ریل و ستونی که در آن قرار دارد سوار شده است و بنابراین از فضایی از تولید استفاده می کنند که با تجهیزات دیگر اشغال نشده است.

 

طولانی‌ترین سیستم‌های تسمه نقاله در دنیا

طولانی ترین سیستم نوار نقاله ای که بشر تا به امروز توانسته است بسازد در صحرای غربی قرار دارد. این سیستم در سال ۱۹۷۲ توسط کمپانی Thyssenkrup ساخته شد. طول این سیستم  ۹۸ کیلومتر بوده و برای اتصال معدن فسفات بوکرا به ساحل جنوبی شهر العیون مورد استفاده قرار می گرفته.

بعد از نوار نقاله ای که در صحرای غربی درست شد دومین رتبه از نظر طولانی بودن به سیستم فرودگاه دبی داده می شود طول این سیستم ۶۳ کیلومتر بوده و توسط کمپانیه زیمنس رر سال ۲۰۰۸ نصب و راه اندازی شده است . این سیستم ترکیب شده از نقاله معمولی به همراه پالتی می باشد.

سومین رتبه هم به نوار نقاله معدن آمومینیم بوکسیت که در غرب استرالیا قرار دارد داده می شود این سیستم از دو نوار نقاله تشکیل شده است که در نهایت با پیوستن این دو به یکدیگر یک نوار نقاله بزرگ را بوجود می آورند.طول نوار نقاله های این سیستم اولی به طول ۳۱ کیلومتر و دومی به طول ۲۰ کیلومتر بوده که در نهایت به پیوست این دو سیستم به هم طول نوار نقاله اصلی چیزی برابر با ۵۱ کیلومتر می شود. این سیستم تسمه نقاله مواد معدنی فرآوری نشده را به طور مستقیم به پالایشگاه فرآوری آلومینیوم منتقل می‌کند.

و در نهایت چهارمین رتبه در بین طولانی ترین نوار نقاله های جهان به سیستم یک تکه ای که که از شهر مگالایا در هندوستان شروع شده و به کارخانه سیمان سازی در شهر بنگلادش منتهی می شود داده می شود. طول این سیستم برابر با ۱۷ کیلومتر بوده برای چابجایی ۹۶۰ تن مواد از جمله موادی مانند سنگ آهک و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. از ۱۷ کیلومتری که این سیستم از آن تشکیل شده است ۷ کیلومتر آن در هندوستان و مابقی آ« یعنی ۱۰ کیلومتر دیگر در بنگلادش قرار دارد. این سیستم توسط کمپانی فرانسوی AUMUND  طراحی و راه‌اندازی شده است.

تهیه شده توسط گروه صنعتی معجزه صنعت

اگر مایلید تا صاخت قطعات صنعتی را به طور دقیق یاد بگیرید پیشنهاد می کنیم مقالاتی که مربوط ساخت قطعه و CNC و همچنین مقاله مربوطه به فرزکاری را مطالعه کنید و انجام دادن آنها را یاد بگیرید

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *