ردکردن این

بررسی انواع قالب های صنعتی

در این مقاله قصد داریم تا با بررسی انواع قالب های صنعتی که برای ساخت قطعات صنعتی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد شما در استفاده هر چه بهتر از این قالب ها کمک و یاری دهیم.

در سالهای اخیر به دلیل رشد بسیا زیادی که در صنایع مختلف بوجود آمده است لزوم تولید و استفاده هر چه بیشتر از قطعات صنعتی روز به روز افزایش پیدا کرده است. لزوم استفاده از ماشین آلات مدرن و به روز در تولید مواد مختلف در کارخانجات باعث شده است تا نیاز به استفاده از قطعات صنعتی مختلف روز به روز افزایش یابد. این موضوع استفاده از ابزار جدید و به روز به منظور افزایش سرعت تولید محصولات و  همچنین بالابردن کیفبت محصولات تولیدی امری بسیار مهم می باشد و به همین دلیل هم انواع قالبهای صنعتی ساخته و تولید می شود.

ساخت انواع قالب های صنعتی چگونه انجام می شود

امروزه در کارخانجات و کارگاه های مختلف استفاده از انواع قالب های صنعتی رشد بسیار چشم گیری داشته است. به دلیل یک چنین رشدی در استفاده از قطعات صنعتی این صنعت به یکی از بخش های مهم هر دولت و کشوری تبدیل شده است و رشد روز افزون علم و دانش و ساخت دستگاه های جدید باعث شده است تا مهندسان از روش های مختلفی در تولید و ساخت قطعات صنعتی استفاده کنند تا بازدهی این قطعات را بالا ببرند.

نکته اینکه همیشه باید به آن توجه کرد این است که در تولید انواع قالب های صنعتی باید فرد سازنده از مهارت، دقت، و تجربه بالایی برخوردار باشد و برای ساخت قطعات از قالبهای صنعتی با دقت بسیار بالا استفاده کرد تا با کیفیت ترین قطعات را بتوان ساخت.

در ساخت و تولید این قطعات که از انواع قالب های صنعتی می باشند باید استانداردهای بالایی رعایت شود زیرا این قطعات باید مقاومت بالایی در برابر سایش، خوردگی و تغییر شکل داشته باشند تا بتوانند نیاز مصرف کنندگان را برطرف کند. یکی از صنایعی که در آن از این قطعات تولیدی استفاده بسیار زیادی می شود صنعت خودرو سازی است که از محصولات تولید شده در این صنعت برای تولید انواع خودروهای باکیفیت استفاده می شود.

انواع قالب های صنعتی و موارد استفاده از آن‌ها

"

 

از قالب های صنعتی برای تولید قطعات مختلفی استفاده می شود و به دلیل اهمیت بسیار بالای این قالب ها در ساخت و تولید این قطعات از قالب ها از انواع مختلفی بوجود آمده اند.

برخی از انواع قالب های مورد استفاده در صنعت ساخت قطعات صنعتی عبارتند از :

۱٫ قالب‌های ریخته‌گری:

از این نوع قالب برای ساخت قطعاتی استفاده می شود که این قطعات بسیار خاص می باشند. قالب های ریخته گری را می توان در زمینه های مختلفی موررد استفاده قرار داد. از این نوع قالب ها برای ساخت قطعات ساده و یا پیچیده استفاده می شود. ولی این ابزارها در موارد بسیار خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

۲٫ قالب‌های تزریق پلاستیک

این نوع قالب که از انواع قالب های صنعتی می باشد یکی از پر کاربردترین نوع قالبها در ساخت قطعات پلاستیکی در دنیا به شمار می روند. یکی از مواردی که در صنایع بسیار مورد استفاده قرار می گیرد قطعات پلاستیکی می باشد به گونه ای که استفاده از این این قطعات در صنعت های مختلف رشو رونق بسیار بالایی داشته است به همین دلیل هم ساخت این ابزار پلاستیکی به کمک قالب های پلاستیکی رونق بسیار بالایی امروزه بدست آورده است.

این قالب ها دارای انواع مختلی است و می توان گفت که تقریبا قالب های تزریق پلاستیم برای تولید تمام قطعات پلاستیکی امروزه مورد استفاده قرار می گیرد

۳٫ قالب‌های آهنگری

این نوع قالب ها در قدیم هم مورد استفاده قرار می گرفته و با استفاده از چکش و چکش کاری قطعات صنعتی مورد نیاز ساخته می شد. افرادی که از این نوع قالب ها استفاده می کنند به دلیل سختی بسیار زیاد کار باید از مهارت و دقت بسیار بالایی برخوردار باشند و بدلیل این که در کار با این قالب ها ایجاد خطا در نمونه ساختهشده زاد بود ار این نوع قالب ها امروزه بسیار کم استفاده می شود.

۴٫ قالب‌های پرس

این روش یکی از مرسوم ترین روش ها در ساخت قطعات صنعتی به حساب می رود . به کمک روش پرس کردن و استفاده از قالب های پرس می توان به راحتی هر چه تمام تر قطعاتی که به آنها نیاز داریم را بوجود آورد. یکی از انواع قالب های صنعتی پر استفاده می باشد.

قالب های پرس خود به چهار نوع تقسیم می شود

• قالب‌های برش

• قالب‌های کشش

• قالب‌های فرم

• قالب‌های خم

هر کدام از این قالب های پرس بر اساس موقعیت مناسب خود مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع قالب های صنعت: قالب ریخته‌گری

عملا برای ساخت قطعاتی که از روش ریختگری برای تولید و ساخت آنها استفاده می شود نیاز به قالب می باشد تا مواد مذاب را به داخل آنها بریزیم. برای تعیین این که از جه نوع قالبی برای ریخته گری استفاده کنیم باید به جنس و ویژگی های قالب توجه کنیمدز زیر برخی از این قالب ها را برای شما بازگو کردیم:

انواع قالب های صنعتی :قالب‌های دایکاست (Die cast)

ویژگی این قالب ها این می باشد که جنس فولاد استفاده شده از جنس فولاد گرمکار است و شخامت این قالب ها نسبتا زیاد می باشد زیرا باید توانایی تحمل فشار بالای مواد مذاب را داشته باشند.به همین دلیل قالب های دایکاست بزرگ و گران قیمت می باشند.

قالب‌های ریژه (Gravity)

این سری از انواع قالب های صنعتی نسبت به قالب دایکاست از نظر ابعاد کوچکتر می باشند ولی چیزی که باعث می شود تا استفاده از این قالب ها نسبت به سایر قالب پیچیده تر شود سیستم راگاهی است ک موائ مذاب را وارد قالب می کند و عاملی که باعث قیمت بالای این قالب می شود هزینه طراحی، دانش و تکنولوژی است که در ساخت این گونه قالبها مورد استفاده قرار می گیرد.

قالب‌های ماسه‌ای (Sand cast)

یکی از متداولترین روش ها در ساخت انواع قالب های صنعتی و همچنین ساخت ابزارها استفاده از قالب ماسه ای می باشد. در این روش مواد مذاب را به داخل قالبی که از جنس ماسه با مخلوتی از سلیس می باشد میریزیم و منتظر می مانیم که مواد مذاب سرد شوند. در هر بار استفاده از قالب ماسه ای پس از اتمام کار ازبین می رود و دیگر نمی توان از آن استفاده کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می شود مقالات در باب تراشکاری و اصوا فرز کاری و کار بر روی سی ان سی را مطالع بفرمایید.

تهیه شده توسط شرکت معجزه صنعت

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *