ردکردن این

کاربرد ژیروسکوپ مکانیکی در صنعت

در این مقاله قصد داریم تا برای شما از چگونگی ساخت ژیروسکوپ مکانیکی مطالبی را بازگو کنید و این که طرز کار این دستگاه چگونه است

کلمه ژروسکوپ از فرهنگ زبان یونانی گرفته شده است و تشکیل شده از دو بخش جایرو به معنای دوران و اسکوپ به معنای نشان دادن تشکیل شده است به همین دلیل هم اگر بخواهیم کلمه ژروسکوپ را ترجمه کنیم می شود دوران نما . یعنی به کمک آن می شود قسمت های مختلف قطعات را دید و هر حرکتی که مایل هستیم به قطعات بدهیم. اول ژروسکپ بشر توسط ایر خوس که ۱۲۵ سال قبل از میلاد مسیح می زیسته ساخته شد و تا زمانی که نیوتن پای بر این جهان نگذاشته بود یعنی اواخر قرن ۱۷ تنوع و تغییر چندانی پیدا نکرده. اما در قرن ۱۸، برخی از محققان و دانشکندان تحقیقات بسیار زیادی در باب این دستگاه انجام داند و به این شکل پیشرفت های بسیار زیادی در ژروسکوپ صورت گرفت.

در قرن ۱۹ محقق و کاشف بزرگ یعنی فوکو توانست به کمک ژروسکوپ دوران زمین را نشان دهد که همین موضوع باعث شد تا توجه همگان به ژروسکوپ بسیار جلب شود ولی فوکو به دلیل نداشتن موتور الکتریکی نتوانسته بود محاسبات دقیق و درسی را انجام دهد. همین دانشمند در سال ۱۸۵۲ میلادی نام ژروسکوپ را بر این دستگاه بسیار کارآمد قرار داد بعدها یهنی شخص آلمانی زبانی به نام  آنشوش کامف تصمیم به ساخت دیریایی برای کاوش در قطب شمال گرفت ولی با مشکل بزرگی روبرو شد و آن هم این بود که در قطب شمال به دلیل میدان مغناطیسی که وجود دارد او نمی توانست از قطب نما به درستی استفاده کند به همین دلیل سعی کرد تا دستگاهی درست کند تا جدا از نیروی مغناطیسی بتواند بسیار دقیق به کمک آن جهت یابی کرد و اینجا بود که از ژیرسکوپ برای ساخت این دستگاه جهت یاب استفاده شو و به همین دلیل هم اسم آن را قطب نمای ژرسکوپی نام نهادن . این وسیله اولین دستگاه هدایت دقیق و راه یابی بود که تا آن زمان بشر توانسته بود بسازد.

در واقع ژیرسکوپ وسیله ای است جهت اندازه گیری و برقراری تعادل در زمان حرکت به سمتی که برای این کار از اصل بقاء تمانه زاویه استفاده می کند. از قطعات ثابتی که همیشه در ساخت يروسکوپ استفاده می شود به چرخ یا دیسک چرخنده با محور آزاد اشاره کرد که این امکان را به ژرسکوپ می دهد که بتواند آزاد به هر جهتی که می خواهد بچرخد . لبته ژرسکوپ های خالت جامد هم وجود دارند که برای کارهای خاصی مورد استفاده قرار می گیرند از جمله آن کارها می توان به ژیروسکوپ حلقه جامد اشاره کرد.

از دیگر کاربردهای ژرسکوپ حفظ تعادل وسیله نقلیه و یا دستگاه مورد نظر می باشد البته می توان از ژروسکوپ بجای قطب نما استفاده کرد و آن هم زمانی می باشد که قطب نما از کار افتاده است زیرا این دستگاه به ما نشان می دهد که آیا مسیر مستقیم را ادامه می دهیم و یا از آن منحرف شده ایم. از این دستگاه در هدایت هواپیماها مخصوصا هلکوپتر استفاده می شود. یکی از کاربردهای جالب ابن دستگاه برای حفظ جهت حفاری در معادن می باشد. البته از این دستگاه در تلفن های همراه نیز استفاده می شود و آن هم جهت چرخش خودکار صفحهی .شی های لمسی استفاده می شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله های مربوط ساخت قطعه و CNC و همچنین مقاله مربوطه به فرزکاری را مطالعه کنید و در فرایند های تولید ابزارهای صنعتی  از نکات این مقالات استفاده کنید.

 

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *